به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری

یکی از بهترین و رایج‌ترین ابزارهای شناخته شده جهت ساخت قطعاتی نظیر: پیچ، مدور، شفت، بادامک و سایر قطعاتی ازاین‌قبیل، دستگاه تراش است. این دستگاه با سوراخ کردن یا تراش دادن قطعه توسط چرخاندن آن بر روی محور خود، باعث شکل‌گیری فرآیندهایی مثل کف تراشی و شیار زنی می‌شود. اجزای تشکیل دهنده اصلی یک دستگاه تراش شامل: محور اصلی، گیربکس، ریل، جعبه دنده، موتور برقی، سیستم خنک کننده، تابلو برق، دستگاه مرغک، اهرم کلاچ، قوطی حرکت، کلید روشن و خاموش و گیره بندی یا ابزار سه نظام و چهار نظام است. ابزار چهار نظام یکی از بخش‌های مهم دستگاه تراش است که در ادامه به آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری در آریسمان ابزار خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

سه نظام و چهار نظام تراشکاری

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری

همان‌طور که گفته شد این قطعه یکی از ابزارهای با اهمیت و پر کاربرد در دستگاه تراشکاری است که جهت بستن قطعه‌های چهارگوش، گرد، استوانه‌ای و یا چندضلعی استفاده می‌شود. این قطعه در صنعت به چوک نیز معروف است. چهار نظام توسط پشتی سوار به دستگاه تراشکاری متصل می‌شود.

در زمان انجام تراشکاری به دلیل وجود لرزش در قطعه و فشار زیاد وارد شده به آن، نگهداری قطعه و کنترل آن کار بسیار دشواری است ، درنتیجه احتمال افتادن قطعه و خراب شدن کار وجود دارد. اما با وجود گیره بندی چهار نظام و سه نظام این مشکلات برطرف خواهد شد و امنیت بیشتری در حین کار ایجاد می‌شود.

قطعه سه نظام که دارای سه فک متحرک است تنها می‌تواند قطعات دایره‌ای‌شکل را تغییر دهد و دلیل آن نداشتن استحکام لازم در مقابل نیروهایی نظیر نیروی برشی و لرزشی است. بنابراین بهتر است در قطعات چند ضلعی برای جلوگیری از احتمال رها شدن قطعه از ابزار چهارنظام تراشکاری استفاده شود.

ابزار چهار نظام به‌طورکلی در دو شکل به بازار عرضه می‌شود، در شکل اول با استفاده از مکانیزم ارشمیدس، هر چهار فک این ابزار هم‌زمان باهم باز و بسته شده و جهت پرداخت قطعات نامتقارن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در شکل دوم این ابزار، هر فک آن به حالت مستقل باز و بسته شده و گیره بندی قطعات نامتقارن و موقعیت‌دهی آن‌ها غیر از موقعیت مرکز هم میسر می‌شود.

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری: ساختار کلی چهار نظام خراطی

در قسمت جلویی ابزار چهار نظام دایره‌هایی هم محور جهت قراردادن قطعات در مرکز چهار نظام وجود دارد. فک نگهدارنده چهار نظام که از فولاد سخت ساخته شده است به حالت نود درجه قرار دارد و دارای یک سطح بیرونی و سه سطح درونی است. به مجموعه چندتایی این فک‌ها، پارچه گفته می‌شود. سطح بیرونی فک‌ها به‌منظور نگه‌داشتن اجسام بزرگ‌ که سایزشان از چهار نظام هم بزرگ‌تر است، استفاده می‌شود.

کاربرد چهار نظام تراشکاری

جنس بدنه چهار نظام

در ادامه بحث آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری، باید گفت که در صنعت معمولاً این قطعه از چدن ساخته می‌شود ولی گاهاً از فولاد آهنگری شده نیز به دلیل دقت بالا و مقاومت و سرعت بیشتر استفاده می‌شود.

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری و ابعاد آن

چهار نظام در اندازه‌های مختلفی از ۸۰ تا ۱۲۵۰  mm ساخته می‌شود ولی چهار سایز استاندارد قابل عرضه آن عبارت هستند از:

 • 3 اینچی: 80 میلی‌متر
 • 4 اینچی: 100 میلی‌متر
 • 5 اینچی: 125 میلی‌متر
 • 6 اینچی: 160 میلی‌متر

برندهای مختلفی به تولید ابزار چهار نظام می‌پردازند که ممکن است آلمانی، چینی و لهستانی باشند. از معروف‌ترین آن ها می‌توان به سانو، لنگر، بایسون، توس و ورتکس اشاره کرد.

آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری و کاربرد آن

از ابزار تراشکاری چهار نظام جهت نگه‌داشتن قطعات و اجسام ناموزون برای تراشکاری استفاده می‌شود و می‌توان هر دندانه را جهت تراش‌کارهای مختلف به طور مستقل تنظیم نمود. همچنین چنانچه مرکز یک جسم، هدف اصلی برای تراشکاری نباشد، می‌توان به‌راحتی مرکز جدیدی را تعیین کرد و اقدام به تراشکاری کرد.

 ابزار چهار نظام معمولاً در قطعات سنگین و بسیار بزرگ کاربرد فراوانی دارد. وجود چهار پیچ جهت باز و بسته کردن و تنظیم فک‌ها در این ابزار، یکی دیگر از مزیت‌های آن است. فک‌های چهار نظام در اصل مناسب اجسام نامتقارن و وسیع طراحی شده‌اند و دارای قدرت بسیار زیادی در جلوگیری از رها شدن قطعه هنگام تراشکاری هستند.

تفاوت سه نظام و چهار نظام تراشکاری

تفاوت ابزار سه نظام و چهار نظام تراشکاری

 • کارایی و کاربرد ابزار خراطی چهار نظام در صنعت و نجاری به‌طورکلی بسیار بیشتر از ابزار سه نظام است.
 • حرکت دندانه‌ها در ابزار سه نظام و چهار نظام باهم تفاوت دارد و در ابزار سه نظام هماهنگ و متناسب است ولی در ابزار چهار نظام تنظیم به حالت مجزا انجام می‌شود.
 • گیره‌های ابزار چهار نظام می‌توانند برش‌هایی با عمق زیاد ایجاد نمایند، درحالی‌که عمق برش در ابزار سه نظام کم است.
 • در ابزار سه نظام اجسام فقط می‌توانند در مرکز دستگاه تراشیده شوند ولی در ابزار چهار نظام این شرایط محدودیتی ندارد.
 • ابزار چهار نظام به‌منظور برش‌های محوری استفاده می‌شود و نتیجه بهتری در تراشکاری ایجاد می‌کند.
 • ابزار چهار نظام برای اجسام سنگین و بزرگ گزینه مناسبی است.
 • همچنین در ادامه مقالة آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری باید اشاره کرد که قدرت نگهداری سه نظام از چهار نظام بسیار کمتر است و چهار نظام توانایی بیشتر در کار تراشکاری از خود نشان می‌دهد.
 • شکل اجسام پرداخته شده با سه نظام منظم و دقیق است مانند: دایره و استوانه؛ اما شکل نهایی در ابزار چهار نظام پس از تراشکاری جسم ممکن است نامتقارن باشد.
 • ازآنجاکه اکثر دستگاه‌های تراش دارای ابزار سه نظام و چهار نظام هستند، هنگام خرید دستگاه باید بر اساس شرایط کاری یکی را انتخاب نماییم.
 • در ابزار چهار نظام چهار کلید وجود دارد که هرکدام مسئولیت کنترل فک ها را برعهده دارند ولی در ابزار سه نظام این کلید به‌صورت واحد عمل می‌کند و یک کلید اصلی برای باز و بسته کردن فک‌ها در وجود دارد که همه فک‌ها را کنترل می‌کند.
آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری

قیمت ابزار چهار نظام به چه عواملی بستگی دارد؟

پس از آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری، نوبت به خرید این محصول مطابق نیاز کاری است. قیمت خرید این ابزار مهم در تراشکاری تحت عوامل مختلف متغیر خواهد بود. در ادامه به چند عامل مهم اشاره خواهیم کرد:

 • یکی از عواملی که سبب تغییر در قیمت چهار نظام خواهد شد، نوسانات ارز و دلار است.
 • همچنین بر اساس قطر و مدل انتخابی این ابزار، قیمت‌ها بالا و پایین می‌شود و هرچه مدلی که انتخاب می‌کنید باکیفیت‌تر و برند باشد؛ درنتیجه از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود.
 • قطر این محصول نیز هرچه بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر است.
 • این ابزار خراطی بسته به نوع مواد اولیه در ساخت خود نیز قیمت متفاوتی دارد.
 • قیمت خرید چوک چهار نظام به دلیل کیفیت و قدرت بیشتر و بهتر نسبت به چوک سه نظام، بالاتر است.
 • هنگام خرید این محصول هر شرکت، قیمت موردنظر خود را بر روی محصول خود گذاشته است. به‌عبارت‌دیگر همیشه افزایش قیمت در یک محصول نشانه کیفیت حتمی آن نیست و باید در هنگام خرید دقت خود را بالا ببرید.

آریسمان ابزار

جمع‌بندی مقاله‌ی آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری

همان‌طور که می‌دانید در هنگام خرید و انتخاب بین ابزارهای گوناگون صنعتی لازم است تا بر اساس انتظارات و کاربرد قطعه آن را تهیه نمایید و اطمینان حاصل کنید که ابزار خریداری شده توسط شما کاملاً اصل و باکیفیت باشد و در نتیجه نهایی کار شما تأثیر به سزایی داشته باشد. آریسمان ابزار یکی از معتبرترین فروشگاه های ابزار تراشکاری . امیدواریم که این مقاله در آشنایی با ابزار چهارنظام تراشکاری به شما کمک کرده باشد.

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت خرید سه نظام و چهار نظام تراشکاری به صفحه فروشگاه ما مراجعه کنید.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.