به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

ابزار سه نظام بخشی از مته است که بین دریل و مته قرار دارد و مته داخل آن جای می‌گیرد. این بخش از دریل همان سیلندرهای گردان هستند که در انتهای مته قرار دارند و از سه ضلع یا فک تشکیل شده‌اند و برای همین به آنها سه نظام – drill chunks – می‌گویند. دو نوع اصلی از سه نظام وجود دارد که عبارت است از سه نظام‌های با کلید و بدون کلید. هر یک از این سه نظام‌ها برای مقاصد گوناگون طراحی شده است. در این مقاله قصد داریم با معرفی این دو نوع، به شما کمک کنیم تا انتخابی هوشمندانه‌تر در انتخاب ابزار سه نظام داشته باشید.

معرفی ابزار سه نظام

سه نظام‌ها داخل آچار و یا دریل‌ها بسته می‌شود و سپس مته روی آنها قرار می‌گیرد. ظرفیت باز شدن هر سه نظام برای قرار گیری مته داخل آن متفاوت است. میزان قطر مته و ظرفیت سه نظام باید با هم یکسان باشد، پس در خرید انواع مته باید قطر آن را در نظر داشته باشید.

به طور کلی دو مدل از سه نظام‌ها را داریم: ۱۰ میلی‌متری و ۱۳ میلی‌متری. بسته به اینکه کار شما چگونه است می‌توانید یکی از این دو مدل را انتخاب کنید. برای سوراخ کردن با دریل‌های بزرگ سه نظام ۲۰ میلی‌متری نیز وجود دارد. سه نظام ۱۰ میلی‌متری در صنعت زیاد کاربرد ندارد زیرا پرفشار و قدرتمند نیست. اگر برای مصارف صنعتی نیاز به مته دارید بهتر است از یک دریل قوی با یک سه نظام ۱۳ میلیمتری استفاده کنید.

سه نظام کلیددار

این نوع از ابزار سه نظام برای جای‌گیری درست در جای خود کلیدی دارند که باید قبل از اتصال فشار داده شود. جهت چرخش آنها در جهت یا خلاف جهت عقربههای ساعت است. انواع مختلف این نوع سه نظام عبارت است از:

سوپر بال برینگ

این نوع از ابزار سه نظام، مجهز به یاتاقان‌های توپی است تا اصطکاک را در مکانیزم‌ های سریع و محکم، کاهش می‌دهد. این نوع نظام‌ها در صنعت‌هایی کاربرد دارند که در آن سطح سخت بوده و سوراخ‌کاری با دقت بسیار بالا ضروری نیست.

 

برینگ ساده کلیددار

این سه نظام مجهز به چرخ دنده و پایهای یک تکه است که احتمال شکستگی دندانه‌ها یا فکهای مته را کاهش می‌دهد. این نوع سه نظام برای سوراخ‌کاری‌های ثابت، تراشکاری و کار با چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 
 

 

 

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

سه نظام کار سبک کلید دار

این نوع سه نظام برای اکثر ابزارهای برقی مخصوص کارهای سبک مناسب است زیرا یک سه نظام ارزان و کاربردی است.

سه نظام فولادی ضد زنگ کلیددار

این سه نظام همان‌طور که از نامش پیداست از فولاد ضد زنگ درست شده است که باعث شده استریل کردن، به فولاد بکار رفته صدمه نزند. این ابزار سه نظام مخصوصاً در مصارفی همچون صنایع غذایی، پزشکی و دندان‌پزشکی که باید مته و دریل پیوسته ضدعفونی شود کاربرد دارد.

سه نظام دقت بالای کلیددارCNC ساق کوتاه

این نوع ابزار سه نظام برای دستگاه‌های CNC ایده‌آل است. طراحی کوتاه آن باعث حداکثر همسان سازی شده است. قدرت این نوع سه نظام بسیار بالاست و یک خنک کننده نیز دارد. کاربرد آن در سوراخ کردن، ریمینگ و ضربه زدن است.

مطالعه :  تفاوت سه نظام دستی و اتوماتیک

ابزار سه نظام بدون کلید

این کلیدها برای کاربردهایی با دقت و گشتاور بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای سفت کردن و یا شل کردن این سه نظام‌ها دیگر نیازی به فشار دادن کلید ندارید. این نوع از سه نظام‌ها در داخل خود یک سفت کننده دارند که باعث می‌شود در جای خود محکم‌تر شده و سریع‌تر بچرخند. جهت چرخش آنها فقط در جهت عقربه‌های ساعت است. در اتصالات اتوماتیک در این ابزار دقت بسیار بالایی وجود دارد. این سه نظام‌ها در CNC و سوراخ‌کاری با دقت بالا نیز استفاده می‌شود.

یکی از اصطلاحاتی که در خرید سه نظام با آن ممکن است رو به رو شوید، نام سه نظام‌های اتومات است. در واقع سه نظام اتومات همان ابزار بدون کلید است. با اینکه دقت و گشتاور بالایی دارند اما هنوز هم خیلی از افراد ترجیح می‌دهند از سه نظام‌های کلیددار استفاده کنند زیرا قدرت سه نظام‌های کلیددار بیشتر است.

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

سه نظام بدون کلید برای کاربرد متوسط

این نوع از سه نظام‌های بدون کلید ویژگی دقت و گشتاور بالا را دارند اما سرعت دور آنها کمی کمتر است. نصب و استفاده این سه نظامها برای مصارف صنعتی متوسط پیشنهاد می‌شود. جهت چرخش فقط در جهت عقربه‌های ساعت است.

سه نظام بدون کلید ضد زنگ

همان‌طور که از اسمش پیداست این نوع سه نظام از فولاد ضد زنگ ساخته شده و برای مصارفی که در آن نیاز به استریل هست بسیار مناسب است.

سه نظام بدون کلید برای دریل‌های قابل حمل

این نوع از ابزار سه نظام، از آخرین نسل ابزارهای برقی هستند. برای سفت کردن آنها نیازی نیست دکمهای را فشار دهید. بعضی از آنها مکانیزم قفل سازی برای مته‌های چکشی و پیچ گوشتی (در جهت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت) دارند. پایه و جنس آنها پلاستیکی است و مناسب برای دریل‌های دستی هستند که در دو جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند.

سه نظام دقت بالای بدون کلید CNC ساق کوتاه

این سه نظام‌ها برای CNC طراحی شده و ایده‌آل هستند. ولی فقط در جهت چرخش عقربه‌های ساعت می‌چرخند. این نوع نظام‌ها حداکثر دقت و سفتی اتصال را دارند.

 

با انواع ابزار سه نظام متناسب با کار خود آشنا شوید

فاکتورهای مهم در انتخاب سه نظام

سه نظامها از فلز و یا پلاستیک ساخته می‌شود. از آنجایی که فلز احتمال زنگ زدگی و دیگر مشکلات را دارد، خرید سه نظام و چهارنظام تراشکاری جنس پلاستیک با کیفیت ABS پیشنهاد می‌گردد. جنس فک‌ها نیز بسیار مهم است. فک‌ها نگهدارنده سه نظام‌ها بر روی دریل‌ها هستند و باید در انتخاب این ابزار دقت کرد که فک‌ها سفت و از بهترین کیفیت باشند. زیرا اگر این فک‌ها بشکنند، ایمنی کار با ابزار سه نظام بسیار پایین می‌آید. تعداد فک‌ها در ابزار نیز مهم است. هر چه تعداد فک‌ها بیشتر باشد این ابزار با بیشترین توان و ایمنی کار خواهد

 

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله که توسط آریسمان ابزار تهیه شده است شما باید قادر باشید تا سه نظام مورد نظر را مطابق با نیاز خود پیدا کنید. درصورتی که باز هم در خرید و انتخاب این ابزار دچار مشکل بودید همکاران ما می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.