به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

تفاوت سه نظام و چهار نظام تراشکاری

تفاوت سه نظام و چهار نظام تراشکاری

چوک سه نظام و چهار نظام از مهم ترین ابزارها برای نگهداری دستگاه برش یا تراشکاری است. با توجه به نقش مهمی که این ابزار برای نگهداشتن و چرخش قطعه حین تراشکاری بر عهده دارند، هنگام تهیه، باید آن ها را به خوبی ارزیابی کنید. عمده ترین تفاوت سه نظام و چهارنظام تراشکاری، تعداد بازوهای آن ها است که توجه به این نکته به شما هنگام خرید آن ها کمک می کند.

سه نظام چیست؟

سه نظام یکی از قطعات صنعتی است که در کارگاه های cnc و تراشکاری کاربرد دارد. نام دیگر آن یونیورسال است. در واقع سه نظام با نصب شدن بر روی دستگاه تراش، می تواند قطعه مورد نظر را به خوبی فیکس نگه داشته و از تکان های بیش از حد، لغزیدن و خرابی قطعه جلوگیری کند. سه نظام سه بازو دارد که هر کدام از آن ها به اطراف قطعه می چسبند، آن را محکم نگه می دارند و در نهایت با شروع عملیات تراشکاری، سه نظام چرخیده و قطعه تراش می خورد.

معرفی چهار نظام

ممکن است قبل از خرید این سوال مطرح شود که فرق سه نظام و چهارنظام در چیست؟ چهارنظام هم مانند سه نظام از ابزار تراشکاری است که با نصب شدن بر روی دستگاه تراشکاری از لغزیدن دستگاه روی قطعه هنگام تراش آن جلوگیری میکند. بر خلاف سه نظام، دارای چهار بازو است که قطعه را محکم نگه می دارد. همین بازوی اضافه باعث ایجاد تفاوت  سه نظام و چهارنظام تراشکاری شده است.

تفاوت های عمده سه نظام و چهار نظام تراشکاری

با توجه به اینکه دستگاه های سه نظام و چهارنظام از جمله محصولات رایج و پرکاربرد در تراشکاری هستند، توجه به تفاوت های آنها میتواند تاثیر مهمی در خرید شما داشته باشد.

 

حرکت فک ها : در چوک سه نظام حرکت فک¬ها به صورت همزمان و متناسب با یکدیگر است. در حالی که حرکت فک در چهارنظام از هم مستقل هستند و برای هر کدام از آنها سیستم جداگانه ای تعبیه شده است.

 

عمق برش : عمق برش در چوک سه نظام معمولا کم است. در حالی که در چهارنظام برای ایجاد برش های عمیق اهمیت دارد که از تفاوت سه نظام و چهارنظام تراشکاری محسوب می شود.

 

تفاوت در کلیدهای سه نظام و چهارنظام : در ابزار سه نظام یک دکمه یا یک کلید اصلی برای سفت یا شل کردن فک در نظر گرفته شده است که همه آنها را کنترل میکند. در ابزار چهار نظام چهار کلید اصلی وجود دارد که هر کدام از آنها یک فک را کنترل میکند که یکی از تفاوت های سه نظام و چهار نظام در تراشکاری است.

 

طراحی فک : طراحی فک در سه نظام به گونه ای است که بستن قطعه کار برای چرخ های نامتقارن ممکن نیست و به شکل مناسبی قطعه کار را در مرکز نگه می دارد. طراحی فک چهار نظام طوری انجام شده که برای گردش های نامتقارن امکان استفاده دارد و یک گزینه مناسب محسوب می شود.

 

شکل قطعه آماده شده برای تراش : بهتر است از قبل از تراشکاری به شکل قطعه مورد نظر دقت داشته باشید. یکی از اصلی ترین تفاوت سه نظام و چهار نظام در تراشکاری محسوب می شود. معمولا از دستگاه های سه نظام برای قطعاتی که شکل منظم دارند و می توان یک مرکز را برای آن ها در نظر گرفت استفاده می شود. دستگاه چهار نظام این امکان را به اپراتور می دهد که قطعاتی که شکل منظمی ندارند، تراشکاری کند.
همچنین علاوه بر این تفاوت ها از لحاظ قدرت وارده به قطعه کار، چهار نظام قدر بیشتری نسبت به سه نظام دارد. همچنین طراحی سه نظام به نحوی است که برای کارهای سنگین مناسب نیست اما چهار نظام انتخاب خوبی برای قطعه کارهای سنگین به شمار میرود و مقاومت آن در برابر حرکات قطعه کار بیشتر است که بارزترین فرق سه نظام و چهارنظام محسوب میشود.

 

سخن پایانی : تاثیر توجه به تفاوت سه نظام و چهار نظام

دستگاه های تراشکاری یک از ابزارهای مهم در صنعت هستند. سه نظام و چهار نظام قطعاتی هستند که روی دستگاه تراش نصب شده و باعث محکم شدن آن هنگام کار میشود. توجه به تفاوت سه نظام و چهار نظام باعث آگاهی از ویژگی آنها و انتخاب بهتر میشود. در این مقاله سعی کردیم با معرفی سه نظام و چهارنظام و بررسی تفاوت هایشان به شما در انتخاب آن ها کمک کنیم. همچنین برای خرید آنها از فروشگاه آریسمان ابزار، این نکته را مد نظر داشته باشید که برای چه منظوری میخواهید از این دستگاه ها استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.