به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

معرفی دستگاه فرز سی ان سی افقی

معرفی دستگاه فرز سی ان سی افقی

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ماشین‌های فرزکاری و تراشکاری، دستگاه‌های فرزکاری سی ان سی هستند. این دستگاه‌ها، به دلیل داشتن قدرت و دقت بالا در ایجاد برش و یا صیقل دادن فلزات و مواد دیگر، توانسته اند جای خود را در بسیاری از صنایع، مانند صنعت خودروسازی، آهنگری، جوشکاری و غیره باز کنند و به یکی از واجبات این صنایع تبدیل شوند.
حال، از میان دو مدل دستگاه فرز سی ان سی عمودی و افقی، بدون شک می‌توان گفت که دستگاه فرز سی ان سی افقی یکی از پرطرفدارترین مدل‌های دستگاه‌های برش بوده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که قابلیت‌های زیادی را به افراد می دهد.
در این مقاله از وب سایت آریسمان ابزار اینجاییم تا بررسی کاربرد و عملکرد دستگاه فرز سی ان سی افقی، شما را با این دستگاه کاربردی بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با دستگاه فرز سی ان سی افقی

دستگاه فرز سی ان سی افقی نوعی ماشین فرز است که در آن قطعه اسپیندل به صورت افقی نسبت به میز کار ماشین قرار گرفته است. در این دستگاه‌ها، ابزار برش بر روی اسپیندل نصب شده و حرکت رفت و برگشت اسپیندل منجر به انجام برش‌های طولی و به طور ویژه برش‌های سطحی می‌شود. همچنین، در این نوع ماشین، شما می‌توانید محل قرار گیری میز را با کمک گیره هایی در اطراف آن تنظیم کنید.
همانطور که از نام این ماشین‌های فرزکاری نیز مشخص است، از این نوع ماشین بیشتر برای تراشیدن سطوح، ایجاد شیارهای مستقیم و رنده تراشی استفاده می‌شود. اگر قصد تراش سطحی قطعات بزرگ را دارید، پیشنهاد می‌گردد از این دستگاه برای فرزکاری آن‌ها استفاده کنید.در ادامه با مشخصات و اجزای این دستگاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشخصات دستگاه فرز سی ان سی افقی

برای آن که بتوانیم با این دستگاه مهم بیشتر آشنا شویم و از آن بیشترین استفاده را ببریم، باید ابتدا با مشخصات و اجزای به کار رفته در این دستگاه فرز سی ان سی تسلط داشته باشیم. مشخصات دستگاه فرز سی ان سی افقی شامل اجزای زیر است:
– موتور: بخش حیاتی و به اصطلاح قلب دستگاه فرز بوده که تاثیر زیادی در کارکرد و سرعت برش دستگاه دارد.
– بازو: به دو حالت متحرک یا ثابت عرضه می‌شوند.
– اسپیندل: محل قرار دادن تیغه فرزکاری که در این دستگاه به صورت افقی نصب می‌شود.
– میز اصلی: بسته به مدل ماشین فرز می‌تواند در همه جهات و یا در جهات خاصی حرکت کند.
– اهرم تنظیم ارتفاع
– پشتیبان میله فرز(مخصوص ماشین فرزکاری افقی)
– ستون: محل اصلی قرارگیری آوری کل سیستم
– میز گونیایی: میز اصلی (که محل بستن قطعه کار است) روی میز گونیایی سوار شده و هر دوی آن‌ها (میز اصلی و میز گونیایی) روی دستگاه فرز قرار می‌گیرند و می‌توانند جابجا شوند.

کاربرد دستگاه فرز سی ان سی افقی

از مهم ترین کاربردهای روزمره دستگاه فرز سی ان سی افقی که همه تراشکاران و فلزکاران باید با آن آشنایی داشته باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– ایجاد برش‌های سطحی در سطح مواد(به خصوص در فلزات و آهن آلات)
– ایجاد صافکاری
– مونتاژ کاری
– ایجاد شیار بر روی سطوح مختلف
– جدا کردن قطعات مختلف از یکدیگر
– استفاده به عنوان رومیزی! (از آنجایی که اندازه میز این دستگاه‌ها معمولا بسیار بزرگ است، می‌توانید از آن به عنوان یک دستگاه رومیزی یا به صورت یک دستگاه صنعتی استفاده کنید)

برترین برند‌های مطرح دستگاه فرز افقی در جهان

شرکت‌های بسیاری هستند که سابقه فعالیت در ساخت دستگاه فرز افقی داشته اند، اما متاسفانه کیفیت همه آن‌ها به اندازه یکدیگر نبوده و میزان قدرت و کیفیت برخی از آن‌ها نسبت به برخی دیگر در این زمینه بیش تر است. به همین دلیل محصولات تولیدی این شرکت‌ها از کیفیت و دوام بیش‌تر برخوردار است.
در ادامه به معرفی یک سری از این شرکت‌های معروف و متبحر در زمینه تولید دستگاه فرز افقی سی ان سی می‌پردازیم تا شما نیز بتوانید تصمیم منطقی تری در خرید خود داشته باشید:

1. شرکت‌های ژاپنی: Yamazaki Mazak – Okuma – TOSHIBA MACHINE
2. شرکت‌ آمریکایی: Haas
3. شرکت‌های آلمانی: Maschinenfabrik – Berthold Hermle AG

 

سخن پایانی

دستگاه‌های فرز سی ان سی افقی، نوعی از دستگاه‌های برش و فرزکاری بوده که فعالیت آن به صورت افقی بوده و از آن برای ایجاد تراش‌های افقی و سطحی استفاده می‌شود و قابلیت ایجاد برش‌های همقی در آن‌ها وجود ندارد.
امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را با این دستگاه پرکاربرد بیشتر آشنا کرده باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.