به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

نحوه ساخت الماس تراشکاری

نحوه ساخت الماس تراشکاری

تقریبا هر وسیله فلزی که در اطراف خود می‌بینید، توسط الماس‌های تراشکاری تراش و جلا داده شده اند. این الماس‌ها باید توانایی تحمل فشار و دمای بالایی را داشته باشند تا بتوانند تراش‌هایی با دقت بالا را به ما عرضه کنند. بنابراین، این الماس‌ها معمولا از سخت ترین متریال‌های موجود در جهان ساخته می‌شوند.

در این مقاله، سعی داریم تا به بررسی کامل انواع مدل‌های الماس تراشکاری و ویژگی آنان بپردازیم. حال سوالی که در اینجا ممکن است پیش بیایید این است که ساخت الماس تراشکاری چگونه است؟ مراحل و روش تولید الماس تراشکاری چگونه صورت می‌گیرد؟

طریقه ساخت الماس تراشکاری

قبل از آنکه در مورد روش ساخت الماس تراشکاری توضیح کامل و مفصلی دهیم، ابتدا باید با مواد اولیه ساخت اینسرت‌ها بیشتر آشنا شویم. یک الماس تراشکاری، اکثرا از 80 درصد تنگستن کاربید و 20 درصد مواد دیگر(اکثرا کبالت و تیتانیوم) تشکیل شده است که باعث افزایش مقاومت الماس می‌شود. در برخی از الماس‌های تراشکاری، از مواد آلیاژی خاصی نیز استفاده شده که باعث افزایش سختی آن تا حد نزدیک الماس واقعی می‌شود!تقریبا برای ساخت هر اینسرت حداقل دو روز و حداکثر یک هفته زمان لازم است!

چگونگی ساخت الماس تراشکاری توسط مراحل زیر صورت می‌گیرد:

 

  • انتخاب مواد اولیه: در این بخش ابتدا ترکیب و نوع مواد به کار رفته در اینسرت انتخاب و جدا می‌شوند.

 

  • سپس مواد اولیه به دقت وزن می‌شوند تا خطا به کمترین حد ممکن برسد.

 

  • مواد اولیه به همراه دیگر مواد انتخاب شده به اندازه‌های مساوی تقسیم می‌شود. برخی از این ترکیبات به صورت دستی و برخی به طور دقیق توسط دستگاه تقسیم بندی می‌شوند.

 

  • عمل آسیاب کردن و یک دست کردن الماس در دستگاه آسیاب صورت می‌گیرد. در این بخش، علاوه بر ترکیب دقیق، به مخلوط آن اتانول و آب نیز اضافه می‌شود. این پروسه بین 8 الی 55 ساعت، بسته به مدل الماس تراشکاری، زمان می‌برد.

 

  • بعد از خارج کردن مواد از دستگاه آسیاب، به آن نیتروژن مایع داغ اسپری شده تا مواد ترکیب شده حالت پودری به خود بگیرند.

 

  • در این بخش معمولا یک بررسی در مورد کیفیت و اندازه پودرها صورت می‌گیرد.

 

  • پودرها به ماشین فشار فرستاده می‌شوند. در اینجا، ماشین فشار با ایجاد فشار بسیار زیاد، مواد پودری را به اینسرت مورد نظر ما تبدیل می‌کند. برای اطمینان از سخت بودن الماس، فشار وارد شده از سوی این دستگاه می‌تواند تا 12 تن هم باشد!

 

  • بررسی دوباره: بعد از ساخته شدن الماس، یکبار بررسی دستی و بار دیگر بررسی ماشینی بر روی الماس‌ها صورت می‌گیرد و الماس‌های بازیافتی از چرخه تولید خارج می‌شوند.

 

  • برای سخت شدن هرچه بیشتر الماس تراشکاری، اینسرت‌ها به دستگاه سخت کننده فرستاده می‌شوند. این پروسه معمولا 13 ساعت زمان می‌برد.

 

  • تکه‌های اضافی هر الماس توسط یک الماس تراشکاری فوق دقیق تراشکاری شده

 

  • در نهایت بررسی‌های نهایی صورت می‌گیرد و در صورت درست بودن همه عوامل، بسته بندی و توضیع اینسرت‌ها ادامه پیدا می‌کند.

 

سخن پایانی

دانستن نحوه ساخت الماس تراشکاری و مواد به کار رفته در آن می‌تواند به شناخت هرچه بیشتر شرکت‌های سازنده این الماس‌ها و انتخاب بهترین الماس تراشکاری کمک شایانی کند.

ما نیز در این مطلب از آریسمان ابزار سعی کردیم تا با معرفی طریقه ساخت الماس تراشکاری، شما را بیشتر با این موضوع آشنا کرده باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.