به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

نحوه ساخت تیغچه تراشکاری

نحوه ساخت تیغچه تراشکاری

طریقه ساخت تیغچه تراشکاری

یکی از اصلی ترین وسایلی که هر تراش کاری باید با آن‌ها و نحوه ساخت آن‌ها آشنایی داشته باشد، تیغچه‌های تراش کاری هستند. بدون تیغچه‌ها، تقریبا بسیاری از فعالیت‌های تراشکاری و برش دهی با مشکل موجه می‌شود. این تیغچه‌ها باید توانایی تحمل فشار و دمای بالا را داشته باشند تا بتوانند تراش‌هایی با دقت بالا را به ما عرضه کنند. این تیغچه‌ها معمولا از بهترین و مقاوم ترین مواد اولیه موجود در جهان ساخته می‌شوند.
حال سوالی که در اینجا ممکن است برای شما پیش بیایید این است که ساخت تیغچه‌ تراشکاری چگونه صورت می‌گیرد؟ مراحل و روش تولید تیغچه تراشکاری چگونه صورت می‌گیرد؟ این‌ها همه سوالاتی هستند که یک تراش کار و یا کسی که علاقه مند به تراشکاری است باید با آن‌ها آشنایی کامل داشته باشد.
امروز و در این مقاله از آریسمان ابزار، قصد داریم تا با بررسی روش ساخت تیغچه تراشکاری شما را آگاه سازیم تا بتوانید از بین صد‌ها کارخانه تولید کننده تیغچه‌های تراش کاری، بهترین کیفیت ساخت را تشخیص دهید.

طریقه ساخت تیغچه تراشکاری

به طور کلی، آز آنجایی که کارکرد الماس تراشکاری تا حدودی شبیه به تیغچه‌های تراشکاری است، نحوه ساخت آن‌ها نیز بسیار به نحوه ساخت الماس‌های تراشکاری نزدیک بوده و تقریبا اکثر شرکت‌ها می‌توانند هر دوی آن‌ها را توسط دستگاه‌هایی مشابه تولید کنند. یک تیچغه تراشکاری، مانند الماس تراشکاری، اکثرا از 75 درصد تنگستن کاربید و 20 درصد مواد دیگر(اکثرا کبالت و تیتانیوم) تشکیل شده است که باعث چندین برابر کردن میزان تراشکاری تیغچه می‌شود. در برخی از تیغچه‌های تراشکاری خاص، از مواد چند آلیاژی خاصی نیز استفاده شده که باعث افزایش سختی آن تا حد نزدیک الماس واقعی می‌شود! به طور مثال در برخی از آن‌ها از خرده‌های الماس نیز استفاده شده است.
تقریبا برای ساخت هر تیغچه(یا همان رنده تراش)، بین 2 الی 9 روز زمان لازم است. این مقدار برای برخی از تیغچه‌ها بیشتر نیز می‌شود.

چگونگی ساخت رنده تراش توسط مراحل زیر صورت می‌گیرد:

  • انتخاب مواد اولیه: در این بخش ابتدا مواد مورد نیاز برای ساخت تیغچه در حجم و تعداد بالا، توسط دستگاه‌هایی با دقت بالا، جدا می‌شوند.
  • وزن کردن مواد: با آنکه فرایند انتخاب و جداسازی با دقت بسیار بالایی صورت می‌گیرد، مواد اولیه دوباره به دقت وزن می‌شوند تا خطا به کمترین حد ممکن برسد.
  • مواد اولیه به همراه دیگر مواد انتخاب شده به اندازه‌های مساوی تقسیم می‌شود. برخی از این ترکیبات به صورت دستی و برخی به طور دقیق توسط دستگاه تقسیم بندی می‌شوند.
  • عمل آسیاب کردن و یک دست کردن تیغچه در دستگاه آسیاب صورت می‌گیرد. در این بخش، علاوه بر ترکیب دقیق، به مخلوط آن اتانول و آب نیز اضافه می‌شود. این پروسه بین 8 الی 55 ساعت، بسته به مدل تیغچه تراشکاری، زمان می‌برد.
  • بعد از خارج کردن مواد از دستگاه آسیاب، به آن نیتروژن مایع داغ اسپری شده تا مواد ترکیب شده حالت پودری به خود بگیرند.
  • بررسی میانی: در این بخش معمولا یک بررسی در مورد کیفیت و اندازه پودرها صورت می‌گیرد تا خطا به کمترین حالت خود برسد.
  • پودرها به ماشین فشار فرستاده می‌شوند. در اینجا، ماشین فشار با ایجاد فشار بسیار زیاد، مواد پودری را به تیغچه مورد نظر ما تبدیل می‌کند. برای اطمینان از سخت بودن تیغچه، فشار وارد شده از سوی این دستگاه می‌تواند تا 10 تن هم باشد!(این میزان از میزان فشار مورد نیاز برای تولید الماس تراشکاری کمتر است)
  • بررسی سوم: بعد از ساخته شدن رنده تراش، یکبار بررسی دستی و بار دیگر بررسی ماشینی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد و رنده‌هایی که دقیق نیستند و یا ساختار نادرستی دارند، دور انداخته و دوباره به چرخه بازیافت باز می‌گردند تا برای مرتبه بعدی استفاده شوند.
  • تراش کاری نهایی: بخش‌های اضافی رنده تراش‌ها توسط دستگاه صیقلی بسیار دقیقی تراشکاری می‌شوند تا سطح آن‌ها کاملا صاف گردد.
  • در نهایت بررسی‌های نهایی صورت می‌گیرد و در صورت درست بودن همه عوامل، بسته بندی و توزیع تیغچه ادامه پیدا می‌کند.
مطالعه :  معرفی انواع وسایل جوشکاری

 

سخن پایانی

به عنوان کسی که به تراشکاری علاقه دارد و یا در آن حوزه فعالیت می‌کند، دانستن انواع تیغچه‌های تراشکاری و نحوه ساخت آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که فردی که نتواند یک تیغچه خوب از بد را تشخیص دهد احتمالا تبحر لازم برای تراشکاری را نیز ندارد.
امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را هرچه بیشتر با نحوه ساخت تیغچه تراشکاری آشنا کرده باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.