به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

کاربرد سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری

کاربرد سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری

قبل از معرفی و کاربرد سه نظام و چهار نظام تراشکاری (کاربرد سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری) به معرفی این دو ابزار می پردازیم. سه نظام و چهار نظام تراشکاری ابزاری است که با دقت بالا ساخته می‌شود و برای استحکام هر چه بیشتر در ساخت آن فولاد به کار می‌برند. این ابزار در عین دقت نحوه‌ی کار ساده‌ای دارد تا تراشکار به راحتی بر آن تسلط داشته باشد.

سه نظام و چهار نظام تراشکاری مشخصا یکی از کاربردی ترین ابزار برای تراشکار‌ها به حساب می‌آید. با وجود اینکه سه نظام‌ها برای دستگاه تراش ساخته شده اند اما ویژگی‌هایی که دارند باعث شده است در سایر کار‌ها نیز استفاده شوند. در ادامه با کاربرد‌های سه نظام ها و چهار نظام های تراشکاری در آریسمان ابزار آشنا می‌شویم.

 

کاربرد سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری

کاربرد سه نظام تراشکاری در دستگاه تراش

همانطور که به آن اشاره کردیم کاربرد اصلی سه نظام‌های تراشکاری در خود دسنتگاه تراش‌ها است. وظیفه‌ی آن ها نگه‌داشتن و چرخاندن قطعات متوازن است که دارای مرکز می‌باشد. قدرت نگهداری قطعات توسط سه نظام‌ها بسیار بالا است و بعد از چفت کردن آن‌ها و گرفتن لنگی می‌توان از محکم بودن آن کاملا اطمینان داشت. با وجود توان بالایی که سه نظام‌های تراشکاری در نگهداری و چرخاندن قطعات دارند اما باز هم محدودیت‌هایی وجود دارد.

یعنی ممکن است قطعاتی باشد که سه نظام نتواند آن را به خوبی نگاه دارد، دلیل آن نیز می‌تواند اندازه‌ی بزرگ تر یا شکل نا‌همگون قطعه باشد مثلا مدبع یا چند ضلعی باشد که برای نگهداری این قطعات از چهار نظام تراشکاری منظم یا نامنظم استفاده می‌شود. معمولا دستگاه تراش قطعه را با سرعت بالایی می‌چرخاند و نیاز است که حتما قطعه به خوبی نگاه داشته شود، پرداختن به قطعه نیز به مهارت و هدف تراشکار از ساخت قطعه بستگی دارد که بخواهد آنرا به چه شکلی در بیاورد یا چه ابزاری در تدراش دادن آن استفاده کند.

‌سایر کاربردهای سه نظام تراشکاری

کاربرد‌های دیگر سه نظام تراشکاری می‌توان به دستگاه cncاشاره کرد سه نظام ها به دلیل قدرت فوق‌العاده در نگهداری قطعات بسیار مناسب کار cncمی‌باشند. معمولا برای قطعاتی که به دقت بسیار بالا تری در cncنیاز است از سه‌نظام هیدرولیکی استفاده می‌شود. این سه نظام قابلیت تراش‌دادن قطعه با دقت میکرو متری را برای دستگاه فراهم می‌کند. از کاربرد‌های دیگر سه نظام تراشکاری می‌توان به دستگاه فرز اشاره کرد. در دستگاه‌های فرز نیز بیشتر از سه‌نظام‌های مگنتی استفاده می‌شود که برای نگهداری قطعه از نیروی مغناطیسی استفاده می‌کنند. این سه نظام ها فاقد فک هستند و اپراتور می‌تواند قطعه‌ را از هر طرف فرزکاری کند.

کاربرد چهار نظام تراشکاری

کاربرد چهار نظام‌های تراشکاری به دلیل این که قدرت و تسلط بیشتری در نگهداری قطعات سنگین تر و نا همگون دارند، هنگامی که وزن قطعه بیشتر از توان سه نظام‌ها باشد یا قطعه ظاهری غیر از استوانه‌ داشته باشد که نگهداری را برای سه نظام سخت کند به کار می‌روند. چهار نظام‌های تراشکاری برای دستگاه‌های خراطی که برای تراش چوب هستند نیز استفاده می‌شوند. معمولا در دو نوع منظم و نامنظم هستند و فک‌هایشان به طور هم زمان یا مستقل به جلو و عقب حرکت می‌کند. فک‌های آن قطعه‌ را هم از داخل و هم از بیرون چفت میکند. که باعث می‌شود توان نگهداری انواع اجسام را داشته باشد.

 کاربرد چهار نظام خراطی

چهار نظام‌های خراطی نیز وظیفه‌ی نگهداری چوب را دارند. چون در خراطی ازچوبستفاده می‌شود و امکان دارد که قطعات چوبی بیشتر ناهمگون باشد به همین دلیل ترجیح داده شده است از چهار نظام استفاده شود. البته ابزار دیگر خراطی مطمئنا با تراشکاری متفاوت خواهد بود.

 سایر کاربرد‌های چهار نظام

چهار نظام‌ها نیز گاهی برای جوش دادن قطعات به کار می‌روند همچنین از آنها در فرز کاری و دستگاه فرز برای نگهداری قطعات استفاده می‌شود. چهار نظام‌ها از کاربردی ترین ابزار‌های تراشکاری و خراطی می‌باشند.

 تفاوت چهار نظام با سه نظام ترکیبی

معمولا به خاطر شباهت سه نظام ترکیبی و چهار نظام این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند اما سه نظام ترکیبی از دو نوع حرکت فک پشتیبانی می‌کند. یعنی فک ها هم به صورت مستقل و هم به صورت هماهنگ کار می‌کنند که معمولا سه فک همزمان حرکت کرده و فک چهارم مستقل می‌باشد. این در حالی است که چهار نظام های منظم و نا منظم هر کدام تنها به یک صورت توان حرکت دادن فک را دارند. تفاوت این حرکت‌ها در کاربرد سه نظام و چهار نظام تاثیر گذار است.

 

 سخن پایانی

در این مقاله به تشریح کاربرد سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری پرداختیم.برای خرید سه نظام تراشکاری و چهار نظام تراشکاری به صفحه فروشگاه ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.