مقالات

آشنایی با آب صابون تراشکاری – یک تکنیک پرکاربرد در تمیزکاری

آب صابون تراشکاری

در گذشته، به دلیل عدم وجود تکنولوژی های امروزی، یکی از مشکلاتی که معمولا تراشکاران و فلزکاران با آن دست و پنجه نرم می کردند، بحث داغ شدن بیش از حد دستگاه تراش  و یا کثیف شدن آن بعد از تراشکاری بود. با ورود آب صابون تراشکاری به این صنعت، این مشکل به طور کامل حل شد. به دلیل استفاده زیاد این مایع در صنعت های مختلف، از این صابون با نام آب صابون صنعتی نیز یاد می شود.

اگر شما نیز کنجکاو شده اید تا در مورد آب صابون تراشکاری یا صنعتی بیشتر بدانید، در این مقاله از وب سایت مجموعه آریسمان ابزار، قصد داریم تا شما با این مایع پرکاربرد بیشتر آشنا کنیم.

آب صابون تراشکاری چیست

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، فرایند تراشکاری فرایندی است که با داغ شدن بیش از حد فلز و یا کثیف شدن خود تیغه برش همراه است. برای حل این مشکل، آب صابون های مختلفی با درصد آب و صابون متغیر به بازار معرفی شده که هر کدام از آنها برای یک نوع برش های خاصی مناسب هستند. بنابراین، استفاده از آب صابون تراشکاری با این دو هدف صورت می گیرد:

  • استفاده به عنوان روان کننده و خنک کننده در طول فرآیند ماشینکاری برای کاهش اصطکاک و گرما
  • شست و شوی تیغه دستگاه و جلوگیری از زنگ زدن و یا خوردگی تیغه

کاربرد آب صابون

اگر بخواهیم به کاربردهای آب صابون تراشکاری بپردازیم، حداقل به چندین مطلب مجزا نیاز خواهیم داشت! با این حال، به طور خلاصه، از آب صابون تراشکاری در صنایع و کاربردهای زیر استفاده می شود:

ماشینکاری عمودی، ماشینکاری CNC، دستگاه حکاکی و فرز CNC، ماشینکاری مولتی اسپیندل، فرزکاری، چرخ دنده زنی، تراش CNC، سوراخکاری CNC، دستگاه پانچ و برش هیدرولیک، پرس هیدرولیک، برقو کاری و قلاویزکاری.

 انواع آب صابون

بسته به نوع و ترکیبات آب صابون تراشکاری، آن ها را می توان به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

مایع برش محلول : این مایع ها ترکیبی از روغن حل شونده و آب هستند که روغن در آن به صورت قطرات کوچک و ظریفی در میان آب پخش شده است. همچنین، این آب صابون ها دارای افزودنی های مختلفی مثل مواد ضد کف، بازدارنده های خوردگی و میکروب کش ها هستند. روغن آب صابون تراشکاری در این مایعات می توانند تا 85٪ کل مایع را شامل شوند.

سیال برش مصنوعی : این نوع آب صابون ها از ترکیبات آلی محلول در آبی تشکیل شده اند که به صورت مولکولی در تمامی بخش های مایع پراکنده هستند. روغن این نوع آب صابون تراشکاری، پایه معدنی و نفتی طبیعی نداشته و بعد از ترکیب شدن با آب به مایعی بی رنگ و شفاف تبدیل می شود. اگر به دنبال خنک کردن تیغه تراشکاری خود در حین تراش هستید، بدون شک پیشنهاد ما به شما این نوع مایع ها است.

سیال برش نیمه مصنوعی : برخلاف حالات بالایی، این نوع آب صابون های تراشکاری ترکیباتی هستند که حاوی مقدار کمی از روغن و افزودنی های دیگر می باشند. ترکیبات ساخت این صابون ها به صورتی است که نه تنها باعث کاهش اصطکاک در در تراشکاری می شوند، بلکه در تمیزکاری و شست و شوی تیغه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که این ترکیبات با آب مخلوط شوند، مایعی نیمه شفاف تشکیل می شود.

مضرات آب صابون تراشکاری و راهکارهای مقابله با آن ها

جهت استفاده از آب صابون تراشکاری هم مانند هر متریال دیگری، آشنایی با نکات ایمنی کار از اهمیت زیادی برخوردار است. به عبارت دیگر باید با مضرات آب صابون تراشکاری آشنایی داشته باشید و راهکارهای مقابله و از بین بردن این مضرات را بدانید تا در صورت نیاز، اقدامات لازم را به موقع انجام دهید. برخی از مهم  ترین مضرات این سیال عبارتند از:

  • ایجاد گازهای سمی در اثر سوختن : در صورتی که این ماده تحت حرارت قرار بگیرد و بسوزد موجب آزادسازی گازها و ترکیباتی چون سولفید هیدروژن، اکسیدهای گوگرد، اسیدهای فلزی و… می شود که بسیاری از این ترکیبات و گازها سمی هستند. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید دمای محل کار با آب صابون را کنترل کرد و از قرار گرفتن آن در معرض شعله مستقیم و رسیدن به نقطه جوش جلوگیری کرد. کار با پوشش مخصوص مانند ماسک و دستکش هم در جلوگیری از عوارض این موضوع کمک کننده است.
  • حساسیت های پوستی : در مواردی ممکن است برخورد با این گازها موجب ایجاد حساسیت های پوستی مانند سوزش، تورم یا التهاب شوند. به منظور جلوگیری از این مشکل نیز استفاده از پوشش مناسب مانند دستکش های لاستیکی نیتریلی یا بوتادین توصیه می شود. همچنین در حین کار با آب صابون ، استفاده از تجهیزاتی مانند عینک ایمنی الزامی است.

جمع بندی

یکی از اصلی ترین سیالات برای خنک نگه داشتن، تمیز کردن، و کاهش اصطکاک فرایند تراشکاری، آب صابون تراشکاری است. با استفاده از این مایعات، میزان قطعات دور ریز شما نیز به حداقل خواهد رسید! امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را در داشتن یک تراشکاری بی عیب و نقص بیشتر راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *