به فروشگاه آریسمان ابزار خوش آمدید

آریسمان ابزار

آشنایی با دستگاه فرزکاری

آشنایی با دستگاه فرزکاری

فرزکاری چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین ابزارهای موجود در فلز تراشی و یا ماشین کاری، ابزار دستگاه فرزکاری است.

این دستگاه، به دلیل داشتن قابلیت و قدرت‌های زیاد، در انواع مدل و قدرت‌های متفاوت به بازار و صنعت‌های متفاوت عرضه می‌شوند.

اگر شما نیز به دنیای فلز تراشی و فرزکاری علاقه دارید و یا در آن فعالیت می‌کنید، پیشنهاد می‌شود به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید چرا که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و آشنایی با دستگاه فرزکاری و همچنین انواع آن‌ها بپردازیم.

دستگاه فرزکاری چیست؟

دستگاه فرزکاری  یا ماشين فرز، نوعی دستگاه مخصوص برش دادن و یا صیقل دادن است که هم به صورت دستی و هم به صورت ماشین فرز وجود دارد. معمولا از دستگاه‌های فرزکاری دستی برای کارهای کوچک و صیقل دادن‌های سطحی و از ماشین فرز برای ایجاد برش‌های عمیق استفاده می‌شود.

با اینکه وظیفه اصلی این دستگاه بریدن آهن است، ولی با این حال از برخی نوع از این دستگاه‌ها می‌توان برای برش دادن قطعات با جنس‌های دیگری مانند چوب و سنگ نیز استفاده کرد.

اکثر این دستگاه‌های فرز با کمک انرژی برق و یا کمپرسور باد فعالیت می‌کنند.

کاربرد دستگاه فرز

دستگاه فرز، بسته به میزان قدرت ، دارای کاربرد‌های بسیاری است که در این بخش به بررسی مهم ترین و معروف ترین آنها می‌پردازیم:

 • صیقل دادن: یکی از اصلی ترین ویژگی دستگاه و ماشین فرز، صیقل دادن سطح سنگ‌ها و آهن‌های موجود در محل‌های ساخت و ساز است.
 • تیز کردن ابزار و وسایل دیگر: اگر به مغازه‌هایی که چاقو و یا ابزار آلات آهنگری را تیز می‌کنند توجه کنید، متوجه می‌شوید که اکثر آن‌ها معمولا یک نوع دستگاه فرز نسبتا معمولی برای این کار دارند که برای کارشان مناسب است.
 • ایجاد برش در سطح: بسیاری از اوقات، برای ایجاد طرح خاصی بر روی سنگ و آهن مورد استفاده در ساختمان‌ها، مجبور به برش دادن و عمق دادن به سنگ هستیم که در اینجا دستگاه‌های فرزکاری به کمک ما می‌آیند.

انواع دستگاه فرز

دستگاه‌های فرز کاری موجود در ایران و جهان به دو صورت دستی و یا ماشین فرز وجود دارند. دستگاه‌های فرزکاری دستی اکثرا همان دستگاه‌هایی هستند که در مناطق عمرانی و به جهت ایجاد برش‌ها و صیقل‌های کوچک و جزئی صورت می‌گیرد. داخل این دستگاه‌ها معمولا از یک موتور کوچک به همراه تیغه ای دایره ای شکل استفاده می‌شوند و عمر تیغه آن‌ها معمولا زیاد نیست.

اما در مورد ماشین‌های فرز مورد استفاده برای فعالیت‌های بزرگتر، دانستن دو نوع اصلی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است:

 1. ماشین فرز افقی: به ماشین فرزی گویند که در آن اسپیندل ماشین فرز به صورت افقی نسبت به میز اصلی ماشین قرار دارد. یکی از قابلیت‌های اصلی میز ماشین‌های فرزکاری افقی، قابلیت تنظیم موقعیت طولی میز است.

همانطور که از نام این ماشین‌های فرزکاری نیز مشخص است، از این نوع ماشین بیشتر برای تراشیدن سطوح، ایجاد شیارهای مستقیم و رنده تراشی استفاده می‌شود. اگر قصد تراش سطحی قطعات بزرگ را دارید، پیشنهاد می‌گردد از این دستگاه برای فرزکاری آن‌ها استفاده کنید.

 1. ماشین فرز عمودی: به نوعی از ماشین‌های فرز کاری می‌گویند که در آن‌ها اسپیندل عمود بر سطح میز فرزکاری قرار دارد. این نوع از ماشین‌های فرزکاری معمولا برای ایجاد شیار‌هایی با عمق بیشتر کاربرد دارند. میز این نوع فرز نیز(بسته به مدل دستگاه شما) ممکن است به صورت طولی و یا یونیورسال(در همه جهات) حرکت کند.

اجزا ماشین فرز

با اینکه ماشین‌های فرزکاری دارای انواع متنوعی هستند، ولی اکثر اجزای آن‌ها به یکدیگر شبیه بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • موتور
 • بازو: متحرک یا ثابت
 • اسپیندل: محل قرار دادن تیغه فرزکاری
 • میز اصلی: بسته به مدل ماشین فرز می‌تواند در همه جهات و یا در جهات خاصی حرکت کند
 • اهرم تنظیم ارتفاع
 • پشتیبان میله فرز( مخصوص ماشین فرزکاری افقی)
 • ستون: محل اصلی جمع آوری کل سیستم و موتور دستگاه
 • میز گونیایی: میز اصلی (که محل بستن قطعه کار است) روی میز گونیایی سوار شده و هر دوی آن‌ها (میز اصلی و میز گونیایی) روی دستگاه فرز قرار می‌گیرند و می‌توانند جابجا شوند.

 

جمع بندی

آشنایی با دستگاه فرزکاری و نحوه کار اجزا آن‌ها برای شروع کار امری بسیار حیاتی و مهم است.

ما نیز در این مقاله از آریسمان ابزار سعی کردیم تا شما را با انواع و اجزای ماشین‌های فرز بیشتر آشنا کنیم.هم چنین برای تهیه انواع ابزار آلات فرزکاری و تراشکاری مانند، الماس تراشکاری و فرزکاری، تیغچه تراشکاری و فرزکاری و … می توانید با واحد فروش ما تماس برقرار کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.