مقالات

آشنایی با میکرومتر دیجیتالی

میکرومتر دیجیتال

در بسیاری از موارد، اندازه گیری با ابزارهایی مانند کولیس دقت لازم را نداشته و به ابزاری با دقت اندازه گیری بیشتر نیاز پیدا میکنیم. در چنین مواردی استفاده از میکرومتر دقت مورد را نظر را برایمان فراهم می کند. از این ابزار برای اندازه گیری طول، قطر و یا ضخامت قطعات استفاده می شود. میکرومتر برای اولین بار توسط فردی فرانسوی به نام ژان پالمر طراحی و ساخته شد. میکرومتر ها انواع مختلفی داشته و می توانید میکرومتر هایی با دقت اندازه گیری 0.01 تا 0.001 میلیمتر را از بازار تهیه کنید.
ما نیز در این قسمت از آریسمان ابزار به معرفی میکرومتر دیجیتال پرداخته و آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

میکرومتر دیجیتال چیست

از میکرومتر دیجیتالی برای اندازه‌ گیری هایی با دقت بالا استفاده میشود. استفاده از این نوع میکرومترها بسیار آسان بوده و یک LED برای خواندن عدد میکرومتر در آنها تعبیه شده است. همچنین لازم است بدانید که میکرومترهای دیجیتالی با باطری کار می کنند و نسبت به میکرو مترهای دستی از دقت بالاتری برخوردار هستند.

انواع میکرومتر دیجیتال

میکرومترهای دیجیتال در دو نوع مختلف تولید شده و در دسترس افراد قرار می گیرند :

  1. میکرومتر داخل سنج دیجیتال
  2. میکرومتر خارج سنج دیجیتال

میکرومتر داخل سنج دیجیتال

ظاهری شبیه به نعل اسب داشته و در یک طرف آن، یک فک مستحکم قرار دارد. بخش دیگر این مدل نیز از مخروط و خط کش اصلی تشکیل شده است. این نوع از میکرومتر(ریزسنج ) شباهت بسیار زیادی به ابزار کولیس دارد. از این نوع برای اندازه گیری قطر و ابعاد داخلی قطعات استفاده میشود.

میکرومتر خارج سنج دیجیتال

از میکرومتر خارج سنج دیجیتال برای اندازه گرفتن ابعاد خارجی قطعات استفاده می شود. همچنین در این مدل، بخش مخروط متحرک حذف شده است.

موارد استفاده از میکرومتر دیجیتال

در صنایع مختلفی از این نوع ابزار استفاده میشود، که در زیر برخی از آنها را ذکر میکنیم. این صنایع عبارتند از :

1. ساخت قالب های فلزی در ابعاد مختلف
2. صنعت هوا فضا
3. صنایع خودروسازی و ساخت قطعات
4. صنعت هواپیماسازی
5. در صنعت پزشکی و ساخت اندام مصنوعی یا کمک حرکتی
6. صنایع آزمایشگاهی

دقت اندازه گیری میکرومتر دیجیتال

میکرومترهای دیجیتالی توانایی بالایی در اندازه گیری های بسیار دقیق دارند و دقت اندازه گیری در آنها می تواند تا 0.0005 اینچ (0.001 میلی متر) برسد.

در این نوع از میکرومتر، واحد اندازه گیری را می توان بر روی اینچ و یا متریک تنظیم کرد. در برخی از مدل ها نیز، هر دو نوع اندازه گیری همزمان بر روی صفحه LED نمایش داده میشوند.

میکرومتر دیجیتال از چه قسمت هایی تشکیل می شود

یک میکرومتر دیجیتالی از قسمت های زیر تشکیل میشود :
● قاب
● سندان
● اهرم قفل کن
● فک
● دوک نخ ریسی
● نشانه های انگشتانه
● شماره فک
● خط بلند فک
● بند انگشتی و ضامن دار
● صفحه نمایش LCD
● درگاه خروجی داده
● کلید تبدیل میلی متر/اینچ
● کلید خاموش/ روشن

قیمت میکرومتر دیجیتال

این ابزارها بر اساس دقت اندازه گیری انواع مختلفی دارند. طبیعتا هر چه میکرومتر دقیق تری بخواهید، هزینه بیشتری را نیز باید بپردازید. جهت خرید میکرومتر دیجیتال و همچنین اطلاع از قیمت روز میکرومتر دیجیتال می توانید با شماره تلفن ها درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

در حال حاضر این ابزار در دو نوع خارجی و ایرانی در بازار موجود میباشد. میکرومتر دیجیتال اسیمتو، میکرومتر دیجیتال اینسایز و میکرومتر دیجیتال آکاد از میکرومترهای معروف دیجیتالی میباشند.
بهتر از قبل از خرید میکرومتر دیجیتال مورد نظرتان، از کارشناسان ما در آریسمان ابزار، به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *