مقالات

تراز لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

تراز لیزری - آریسمان ابزار

تراز لیزری ابزاری نوین و کارآمد برای تراز کردن و ایجاد شیب روی سطوح مختلف در فضاهای سه بعدی است. این ابزار یک جایگزین قدرتمند برای ابزارهایی مانند شاقول و نخ های ریسمانی محسوب می شود. در این مقاله از آریسمان ابزار ما به بررسی تراز لیزری و انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع تراز لیزری

انواع تراز لیزری با نور لیزر وظیفه تراز کردن سطوح و مقاطع مختلف را بر عهده دارند. این ابزارها (که یکی از مهترین لوازم اندازه گیری هستند) در مدل های مختلفی طراحی و عرضه شده اند که هر کدام از آن ها در پروژه های مختلفی کاربرد دارند؛ انواع تراز لیزری عبارتند از:

  • تراز لیزری دو خط: تراز لیزری دو خط یک تراز ساده است که دارای دو خط عمود برهم، به صورت افقی و عمودی می باشد. نور این ابزار با زاویه 180 درجه نسبت به موقعیت دستگاه تراز منعکس می شود. در واقع فقط سطوحی که مقابل دستگاه هستند توسط پرتاب نور لیزر پوشانده می شوند.
  • تراز لیزری سه خط: تراز لیزری سه خط یا  360 درجه به کاربران این امکان را می دهد تا به صورت کامل و دقیق، سطوح را در اطراف خود تراز کنند. با تراز لیزری 360 درجه نور لیزر روی تمام دیوارها و سطوح قابل مشاهده خواهد بود و تمام نقاط یک فضا تحت پوشش نور لیزر قرار می گیرند. این ویژگی برای کارهایی که نیاز به تراز کردن و اندازه گیری در فضاهای گسترده دارند بسیار کاربردی است.
  • تراز لیزری نقطه ای: ترازهای نقطه ای که برای استفاده در محیط داخلی طراحی شده اند، ابتدایی ترین مدل های موجود هستند. آنها به جای خطوط لیزری، چند نقطه را در زاویه های عمود به هم بر روی سطوح مختلف منعکس می کنند. برد این مدل ها از 5 تا 20 متر متغیر است.
  • تراز لیزری ترکیبی: این تراز ترکیبی از دو نوع تراز خطی و نقطه ای است. این ترازها از یک طرف خطوط لیزری و از طرف دیگر نقاط لیزری را بر روی سطح مورد نظر تابانده و برای طیف گسترده ای از کارهای دقیق مانند نصب کاشی و سرامیک، نجاری، و نصب کابینت مناسب هستند.
  • تراز لیزری روتاری (چرخشی): تراز روتاری پیشرفته ترین و کارآمدترین نوع ترازهای لیزری می باشد. این نوع از تراز ها برای استفاده در فضای باز و پروژه های بزرگ و پیچیده مناسب هستند. تراز روتاری از یک دیود برای پخش پرتو نور تا 360 درجه، استفاده می کند.
  • تراز کاشی و سرامیک: تراز کاشی و سرامیک یک ابزار مفید برای کارهای نصب کاشی و سرامیک است. این دستگاه با استفاده از نور لیزر، به شما کمک می کند تا کاشی و سرامیک را به صورت دقیق و تراز نصب کنید.

کاربرد تراز لیزری

ابزار تراز لیزری با به حداقل رساندن خطاهای محاسباتی، روند تراز کردن سطوح مختلف را ساده تر کرده و سرعت انجام کار را افزایش می دهند. این ابزار در فعالیت های عمرانی و معماری داخلی کاربرد فراوانی دارد. از ترازهای لیزری برای انجام کارهایی مانند پارتیشن بندی، تراز کردن ستون ها و دیوارها، نصب سقف و دیوار کاذب، اجرای راه پله و اطمینان از اندازه گیری دقیق برای کارهای لوله کشی و برق استفاده می شود.

نحوه کارکرد تراز لیزری

ترازهای لیزری از یک پرتو لیزر استفاده می کنند که به صورت متمرکز و دقیق از یک منبع نوری خاص به صورت عمودی و افقی منتشر میشود. این ابزار شامل پرتوهای سبز و قرمز است که با کمک دیودهای LED از دستگاه منعکس می شود. با استفاده از کلیدهای کنترلی، میتوانید پرتوهای لیزر را به جهت مورد نظرتان تغییر دهید. این ابزار به شما کمک میکند تا به راحتی و بدون نیاز به استفاده از ابزارهای سنتی، سطوح را تراز کنید.

نکات مهم در انتخاب تراز لیزری:

در انتخاب تراز لیزری، ویژگی های زیر به عنوان مهمترین موارد برای مقایسه و انتخاب محصول مناسب مطرح هستند:

  • دقت دستگاه: یکی از ویژگی هایی که در انتخاب ترازهای لیزری اهمیت بالایی دارد، دقت آن است. ترازهای با دقت بالا، خطوط تراز کننده را به صورت دقیق و صحیح نشان می دهند.
  •  محدوده کاری: انتخاب تراز با محدوده کاری مناسب برای نیازهای شما بسیار حائز اهمیت است. محدوده کاری ترازها به محدوده افقی و عمودی کارایی آن اشاره دارد و باید با نیازهای کاربردی شما همخوانی داشته باشد.
  • قیمت دستگاه: قیمت ترازهای لیزری یکی از فاکتورهای مهم است و باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. در نظر داشته باشید که قیمت این ابزار معمولاً به ویژگی ها، کیفیت ساخت، برند و قابلیت های آن بستگی دارد.
  • نوع پایه: نوع پایه تراز لیزری می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد، استحکام، پایداری و دقت تراز داشته باشد. پایه های تراز لیزری معمولاً به دو نوع ثابت و قابل تنظیم تقسیم می شوند. پایه های ثابت برای کاربردهای استاندارد و معمول مناسب هستند، در حالی که پایه های قابل تنظیم امکان تنظیم ارتفاع و زاویه را فراهم می کنند و به شما امکان می دهند تا تراز را با زاویه  های مختلف قرار دهید.

جمع بندی

در نهایت انتخاب بهترین تراز لیزری موجود در بازار بسته به نیاز و بودجه شما متفاوت خواهد بود. با ارزیابی دقیق ترازهای لیزری و مقایسه مشخصات فنی آن ها می توانید تراز لیزری مناسبی برای کارهای خود انتخاب کنید و به راحتی ایمن ترین و دقیق ترین نتیجه را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *