مقالات

تفاوت سه نظام دستی و اتوماتیک

تفاوت سه نظام دستی و اتوماتیک

اگر تا کنون در صنعت فرزکاری، جوشکاری و یا تراشکاری فعالیت کرده باشید و یا به آن علاقه داشته باشید، احتمالا با اصطلاح سه نظام تراشکاری نیز یک آشنایی نسبی پیدا کرده اید. سه نظام یکی از اصلی ترین و مهم ترین ابزارهای در بخش‌های مختلف صنایع است که می‌تواند به ما در مته کاری و یا فرز کاری کمک شایانی کند. به طور تخصصی تر، سه نظام قطعه ای است که روی انواع دریل نصب می‌شود تا بتوانید انواع سری و مته‌ها را روی آنها ببندید تا بتوانید نقاطی را که می‌خواهید سوراخ کنید.
حال، سه نظام‌ها نیز دارای انواع مختلفی هستند که دو مورد از مهم ترین و پراستفاده ترین آن‌ها شامل سه نظام دستی و سه نظام اتوماتیک می‌شود. هر کدام از این سه نظام‌ها دارای قابلیت منحصر به فردی هستند و کاربرد متفاوتی دارند. آشنایی داشتن با هر دوی این سه نظام‌ها برای انجام استاندارد فعالیت‌ها امری بسیار مهم و ضروری است.
از آن جایی که متاسفانه بسیاری از افراد هستند که با تفاوت میان سه نظام دستی و سه نظام اتوماتیک آشنایی کامل ندارند، ما نیز در این مقاله از آریسمان ابزار دست به کار شدیم تا با بررسی سه نظام و تفاوت میان سه نظام‌های مختلف، شما را در داشتن سه نظام مخصوص نیاز خود بیشتر راهنمایی کنیم.

سه نظام دستی و اتوماتیک

قبل از آن که به سراغ بررسی تفاوت میان سه نظام‌ها برویم، بهتر است به یک آشنایی نسبی میان این دو برسیم:

سه نظام دستی: این نوع سه نظام، که با نام سه نظام آچاری نیز شناخته می‌شود، حالت حرفه ای تر و سخت تر سه نظام‌ها است که از آن برای اهداف و فعالیت‌های سنگین و صنعتی استفاده می‌شود.

سه نظام اتوماتیک: نوعی دیگر از سه نظام بوده که(نسبت به سه نظام آچاری) استفاده از آن ساده تر بوده و از آن برای فعالیت‌های ساده و کوچک تر استفاده می‌شود. همچنین، از این نوع سه نظام بیشتر برای حفاری چوب استفاده می‌شود. میزان فروش مدل اتوماتیک از مدل دستی بیشتر است چرا که سه نظام اتوماتیک برای فعالیت‌های روزمره زندگی کاربرد مناسب تری دارد.

فرق سه نظام دستی و اتوماتیک

از اصلی ترین تفاوت‌های بارز و مهم میان سه نظام‌های دستی و اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. سه نظام دستی برای فعالیت‌های صنعتی و بزرگ، و سه نظام‌های اتوماتیک برای فعالیت‌هایی با ابعاد کوچکتر کاربرد دارد.
2. باز و بسته کردن سه نظام‌های اتوماتیک با کمک دست و به سادگی صورت می‌گیرد، در حالی که برای باز کردن سه نظام‌های آچاری به نوعی آچار خاص نیاز دارید. این آچار معمولا در بسته بندی سه نظام دستی موجود است و نیازی به خرید جداگانه آن نیست.
3. سرعت تعویض مته در سه نظام‌های اتوماتیک بسیار بیشتر بوده و بنابراین با کمک آن‌ها می‌توان کار را سریع تر به پایان رساند.
4. سه نظام‌های دستی بیشتر برای ایجاد تراش و یا حفره در فلزات کاربرد دارند، در حالی که سه نظام‌های اتوماتیک بیشتر برای ایجاد برش در مواد نرم تر مانند چوب و یا پلاستیک مناسب هستند.
5. کار با سه نظام دستی به افرادی با تبحر و مهارت بیشتر نیاز دارد و در صورت اعمال اشتباه در استفاده از آن‌ها، امکان خرابی مته و یا دریل وجود دارد.

سخن پایانی

همانطور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره داشتیم، سه نظام‌های دستی و اتوماتیک هردو برای فعالیت‌های خاصی ساخته شده و فقط باید برای همان فعالیت‌ها استفاده شوند. بنابراین، این که کدام نوع از سه نظام‌ها را برای خود خریداری کنید، کاملا بستگی به خودتان و فعالیت مورد نظرتان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *