مقالات

فرز فرم چیست و چه کاربردی دارد

فرز فرم چیست و چه کاربردی دارد

در صنعت تراشکاری، پس از برش قطعات یا ماشین کاری آنها، قسمت هایی از قطعه فلزی یا قالب فلزی برش داده شده، تیز و برنده می شود. اینجاست که فرز فرم وارد عمل می شود.
فرز فرم کارباید یا همان فرز فرم الماسی به صورت کلی برای برش، شکل دادن و حذف لبه های تیز اضافی یا حذف براده های باقی مانده روی قطعات فلزی و غیر فلزی استفاده می شود.
برای استفاده باید این نوع از فرزها را بر روی فرزهای انگشتی یا دریل‌های CNC نصب کرد. در این مقاله از آریسمان ابزار (مرکز فروش سه نظام تراشکاری) به طور کامل و جامع با این ابزار کاربردی آشنا می شویم.

ساختار فرز فرم‌

فرز فرم از سه قسمت اصلی تشکیل می شود:

 1. قسمت کارگیر(تمام الماس)
 2. قسمت جوش
 3. دنباله فولادی

کاربرد فرز فرم

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم، از آن‌ها برای حکاکی، تراشکاری یا براده برداری استفاده می شود.فرزهای فرم انواع مختلفی دارند، که با توجه به نوع آنها، کاربردشان نیز متفاوت است.در زیر تعدادی از کاربردهای این ابزار را عنوان کردیم:

 • استفاده در کارهای مختلف فلزی
 • تولید ابزار مهندسی
 • ساخت جواهرات
 • مهندسی مدل
 • حجیم کردن چدن
 • منبت کاری چوبی
 • ریخته گری
 • جوشکاری
 • سنگ زنی
 • مجسمه سازی
 • حکاکی در صنایع فلزی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع هوافضا
 • دندانپزشکی و…

انواع فرز فرم

فرزهای فرم براساس ظاهر و همچنین با توجه به کاری که انجام میدهند مانند براده برداری ،منبت کاری ، فرزکاری ،‌حکاکی ، تراشکاری و … به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

فرز فرم استوانه بدون کف

یکی از پر استفاده ترین، در بین انواع فرز فرم می باشد و در طول و قطر های های مختلفی به بازار عرضه می شود.تنها تفاوت این مدل با مدل بعدی این است که این نوع در سری خود هیچ گونه شیاری جهت باربرداری ندارد.در این نوع از کناره های فرز برای انجام کار استفاده میشود.

فرز فرم استوانه ای کف زن

مانند فرز استوانه بدون کف می باشد، با این تفاوت که در سر آن شیارهایی برای باربرداری قرار دارد.در این نوع می توان هم از کناره ها و هم از سری آن برای عملیات مد نظر استفاده کرد.پر مصرف ترین و محبوب ترین مدل از این نوع، فرز فرم B-ZYAS-SB می باشد.

فرز فرم استوانه ای سر نیم گرد

از این نوع فرز فرم برای کارهایی که در آن نیاز به زاویه دادن و کنج کاری است، استفاده می شود.

فرز فرم گرد (فرز فرم کروی)

با توجه به شکل ظاهری آن، از این فرز بیشتر برای خالی کردن مواد به شکل کروی یا دایره ای استفاده می شود.

فرز فرم بیضی (تخم مرغی یا اشکی)

برای ایجاد فرم بیضی بر روی قطعات، و یا ایجاد فرم بیضی داخل قطعات از این نوع فرز فرم استفاده می شود.

فرز فرم مخروطی سرگرد

از این نوع فرز برای برش های مقعر و گرد کردن لبه ها استفاده میشود. همچنین در مواردی که برش دادن قطعه سخت و دشوار است، این فرز کاربرد زیادی دارد.

فرز فرم مخروطی گنبدی نوک تیز (کاجی)

از نظر کاربرد، شکل و ظاهر بسیار شبیه به فرز مخروطی سرگرد می باشد.به دلیل شباهت آن به درخت کاج به آن فرز کاجی نیز گفته می شود.

فرز فرم بادامی

از نظر کاربرد و عملکرد بسیار شبیه به فرز مخروطی سرگرد است. تنها تفاوت آن این مورد است که؛ سطح مقطع بیشتری نسبت به فرز فرم مخروطی سر گرد دارد.

فرز فرم مخروطی کشیده

مثل فرم مخروطی سر گرد می باشد با این تفاوت که کارگیر بلندتر و سطح مقطع بیشتری دارند.

فرز فرم مخروطی نوک تیز

شبیه به شکل مخروطی کشیده می باشد. نوک و شکل هرم گونه آن دارای زاویه می باشد که مناسب براده برداری، زاویه زنی و سنگ زنی دنده ها می باشد.

فرز فرم مخروطی معکوس (گلدانی)

از این فرز برای ایجاد شیارهای وی شکل (V) شکل استفاده می شود.

فرز تی شکل (T)

از این نوع برای فرزکاری و تمیزکاری شیارها استفاده میشود.

سخن پایانی

این فرزها کاربردهای بسیاری در صنعت تراشکاری دارند و افراد مختلف با حرفه های مختلف از آنها استفاده می کنند.از این نوع فرز می توان روی فولاد، چدن و آلومینیوم، فایبرگلاس ،انواع چوب، اکریلیک، و پلاستیک استفاده کرد. همچنین برای کار بر روی فلزات نرم تر نیز، مانند طلا ، نقره و پلاتین مناسب می باشد.آریسمان ابزار مرکز فروش انواع قطعات تراشکاری و فرزکاری از جمله تیغچه تراشکاری میباشد. جهت خرید فرز فرم می توانید وارد صفحه فروشگاه ما شده و فرز مورد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *