مقالات

معرفی انواع فرز خورشیدی

انواع فرز خورشیدی

بدون شک، یکی از بهترین و معروف ترین روش های برای تراشکاری و یا ایجاد برش، فرزهای خورشیدی هستند. این فرزها نوعی از انواع ابزارهای تراشکاری بوده که لبه های برنده آن نسبت به محور تیغه فرز دارای زاویه خاص و دقیقی بوده که از آن زاویه ها برای ایجاد شیارهای زاویه دار استفاده می شود. برای ایجاد تراش درست، نیاز داریم تا ابتدا با انواع فرز خورشیدی موجود در بازار بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله، با ما در آریسمان ابزار همراه باشید تا به بررسی همه چیز در مورد انواع فرز های خورشیدی و کاربرد آن ها بیشتر بپردازیم.

انواع فرز خورشیدی

به طور کلی، برای بررسی دقیق تر و اصولی تر فرزهای خورشیدی، آن ها را باید از دو منظر مورد بررسی قرار داد:

 1. انواع قطر فرز خورشیدی

به طور کلی، و به خصوص در بازار ایران، انواع فرز خورشیدی از نظر اندازه و سایز به حالت های زیر به فروش می رسد:

 • سایز 50: کوچک ترین سایز فرز خورشیدی بوده که در زاویه های 45، 60، 90، و 120 درجه به فروش می رسد. از این سایز بیشتر برای برش های نازک و عملیات های کوچک استفاده می شود.
 • سایز 63: یکی از پرفروش ترین نوع فرزهای خورشیدی، به خصوص برای فرزهای دوطرفه بوده که میزان کارگیر آن معمولا 10 یا 14 میلیمتر است که در بعضی اوقات نیز می توان حالت 20 میلیمتر آن را نیز خریداری کرد. زاویه های موجود در این سایز نیز مانند سایز پنجاه است. این سایز فرز خورشیدی استفاده گسترده ای در صنایع مختلف داشته و برای فعالیت های استاندارد مناسب است.
 • سایز 80: نوعی دیگر از انواع فرز خورشیدی پرکاربرد بوده که کارگیر آن در اندازه های 12، 18، 22 و 25 در دسترس است. همچنین، میزان شفت(دنباله) این سایز فرزهای خورشیدی در حالت دوطرفه معمولا 27 میلیمتر است.
 • سایز 100: بزرگترین سایز فرزهای خورشیدی بوده که صرفا برای صنایع و یا فعالیت های خاص کاربرد داشته و در 4 زاویه پرکاربرد نیز قابل خریداری و استفاده است. در این سایز، معمولا از فرز های خورشیدی دوطرفه استفاده می شود.
 1. انواع تیغ فرز خورشیدی

از لحاظ نوع تیغه های به کار رفته در فرزهای خورشیدی، انواع تیغه های فرز خورشیدی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود:

 • فرز خورشیدی یک طرفه : فرزهای خورشیدی یکطرفه، همانطور که از نام آن ها نیز مشخص است، دارای یک لبه برش در یک زاویه خاص هستند. این تیغه ها معمولاً برای عملیات های مختلف فرز از جمله کانتورینگ، پروفیل سازی و یا ایجاد شکاف استفاده می شوند. برش های تک زاویه ای با لبه برش تیز و زاویه دقیق خود نتایج بسیار دقیقی را ارائه می دهند که این امر آن ها را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از ماشین کاران حرفه ای تبدیل کرده است.
 • فرز خورشیدی دو طرفه : فرز خورشیدی دوطرفه نیز، به دلیل داشتن طراحی منحصر به فرد، طرفداران خاص خود را داشته و فروش نسبتا بالایی در بازار دارد. بسته به صنعت مورد فعالیت خود و هدف خود از برش، باید از یک طرفه یا دو طرفه بودن فرز موزد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. این فرز ها دارای دو لبه برش در زوایای مختلف هستند که امکان انجام عملیات هایی مانند پخ زدن و جداسازی را فراهم می کنند.

برندهای فرز خورشیدی

بر اساس کشورهای برتر در زمینه تولید و ساخت فرزهای خورشیدی، برندهای برتر را می توان به حالت زیر دسته بندی کرد:

 • آلمان : مهم ترین و معروف ترین برند تولید انواع فرز های خورشیدی آن، شرکت گورینگ(GUHRING) بوده که در سال 1898 تاسیس شده است. همچنین، علاوه بر برند GUHRING، برند فته(FETTE) نیز 1908 و بعد از گورینگ تاسیس شده است.
 • سوئیس : شرکت والرب(Vallorbe Tools)، بدون شک یکی از بهترین و قدرتمند ترین شرکت ها در زمینه تولید ابزارهای تراشکاری بوده که از سال 1899 تاسیس و شروع به کار کرده است.
 • چین : یکی از بهترین فرزهای تولیدی کشور چین، توسط شرکت بی نظیر KESTAJ تولید شده که با توجه به کیفیت آن، قیمت مناسبی نیز دارد.

جمع بندی

در این مقاله کامل و مفصل از آریسمان ابزار، سعی کردیم تا با بررسی همه چیز در مورد انواع فرز خورشیدی، شما را در انتخاب فرز مورد نظر خود بیشتر راهنمایی کنیم. همچنین، پیشنهاد می کنیم قبل از انجام خرید نهایی خود، حتما از یک متخصص در این زمینه مشورت های لازم را گرفته تا دچار ضررهای مالی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *