مقالات

معرفی انواع وسایل جوشکاری

معرفی انواع وسایل جوشکاری

به عنوان یک تازه کار احتمالا در خرید وسایل جوشکاری مناسب، دچار شک و تردید هستید و نمی دانید که فرآیند جوشکاری چگونه انجام می شود و تجهیزات و ابزاری که روزانه با آن سروکار دارید چه ابزارهایی هستند. به طور کلی جوشکاری برای افراد تازه کار، در ابتدا می تواند کمی چالش برانگیز و گسترده باشد؛ اما هر قدر دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید، حرفه جوشکاری برای شما لذت بخش تر خواهد شد. همان طور که گفته شد فرایند جوشکاری به علت گسترده بودن دارای تجهیزات و ابزار متعددی می باشد که هر کدام نقش متفاوتی را برای ایجاد یک جوش بی نقص، ایفا می کنند. در ادامه این مطلب از آریسمان ابزار به مهم ترین ابزار و جوشکاری اشاره می کنیم.

انواع ابزار جوشکاری

علاوه بر دستگاه جوش و الکترود، برای انجام پروژه های جوشکاری، یک سری تجهیزات و ابزار خاص نیاز است که با استفاده از آنها می توانید فرایند جوشکاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در زیر، لیستی از ابزارآلات ضروری برای جوشکاران مبتدی معرفی شده است:

1 – ماسک جوشکاری
این یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارهای جوشکاری به شمار می آید که داشتن آن برای هر جوشکار ضروری و لازم است. همه ماسک های جوشکاری از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند، اما برای داشتن یک کلاه جوشکاری مناسب، نیازی به صرف هزینه زیاد نیست. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک ماسک تیره کننده خودکار استفاده کنید، تا آسیبی به چشمان شما وارد نشود.

2 – دستکش و لباس ایمنی جوشکاری
استفاده از دستکش مخصوص در حین جوشکاری بسیار حائز اهمیت است. این دستکش ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع جوشکاری از آن‌ها استفاده می شود. این دستکش‌ها مانع از سوختن و آسیب دیدن فرد میشوند و به او این امکان را می‌دهند که در حین جوشکاری به راحتی و برای چندین ثانیه قطعه فلزی داغ را در دست خود نگه دارد. هر چه یک فرد آماتورتر باشد، استفاده از این دستکش ها برای اون ضروری تر می شود.

3 – آهنربای جوش
یکی دیگر از وسایل پرکاربرد در جوشکاری آهنربای جوش می باشد. از این ابزار برای نگه داشتن قطعات در جای مد نظر استفاده می‌شود. این آهنرباها اندازه‌های متنوعی دارند که در انواع جوشکاری‌های کوچک و بزرگ از آنها استفاده می شود.

4 – ضخامت سنج
برای پی بردن به ضخامت فلز از این ابزار استفاده می شود. اکثرا جوشکارها جداولی دارند که تعیین می‌کند برای جوشکاری روی فلزهایی با ضخامت های متفاوت، چه کاری باید انجام شود. تخمین زدن ضخامت قطعات فلز با چشم، کار سختی است. به همین دلیل استفاده از ضخامت سنج کمک زیادی به شما می‌کند.

5 – سوهان جوشکاری
پس از اتمام فرایند جوشکاری برای تکمیل کار و تمیزکاری‌های مربوط به محل‌های جوش خورده، برای یکدست شدن و صاف کردن همه قسمت‌ها از سوهان جوشکاری استفاده می‌شود.

6 – گیره جوشکاری
ثابت نگه داشتن قطعه کار یا قرار گرفتن قطعه در محل درست، برای اطمینان از یک جوشکاری بی عیب و نقص از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین قبل از آغاز جوشکاری، از محکم بودن و ثابت بودن گیره های خود اطمینان حاصل کنید.

7 – پانچ جوشکاری
پانچ های جوشکاری یکی دیگر از ابزارآلات و تجهیزات جوشکاری می باشند که برای علامت گذاری بر روی قطعات فلز جهت مشخص کردن نقطه شروع جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرند.

سخن پایانی

در این مقاله از آریسمان ابزار به معرفی انواع وسایل جوشکاری پرداختیم.البته باید به این نکته نیز توجه کنید که ابزارآلات جوشکاری بسیار زیاد و متنوع بوده و ما فقط مهمترین آنها را به شما معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *