مقالات

آشنایی با ابزارهای تراشکاری

آشنایی با ابزارهای تراشکاری

برای داشتن یک تراش کاری مناسب و بدون عیب و نقص، صرفا کمک گرفتن از افراد متخصص نمی‌تواند ما را به بهترین نتیجه ممکن برساند چرا که علاوه بر وجود افراد ماهر و متخصص، فرد باید از ابزارهای مناسب تراش کاری نیز نهایت استفاده را ببرد.

حال سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که این ابزار‌های تراشکاری چه هستند و هرکدام از آن‌ها برای چه کاری بیشترین کاربرد را دارند.

امروز، و در این مقاله آموزشی قصد داریم تا به معرفی ابزار تراشکاری و انواع آن‌ها بپردازیم تا همه افراد بتوانند به یک آشنایی نسبی نسبت با این ابزار‌ها برسند.

ابزار تراشکاری چیست

به طور کلی، به هر نوع شکل دادن، برش دادن و یا لایه برداری از فلزات مختلف(به خصوص آهن و فولاد)، تراشکاری می‌گویند. اندازه این ابزار‌ها می‌توانند از کوچک(مانند مته‌ها) تا بسیار بزرگ(مانند ماشین های تراشکاری) باشند.

بسته به اینکه قصد داشته باشید چه فرم و حالتی به جسم مورد نظر خود بدهید، نوع و مدل ابزار تراشکاری که باید استفاده کنید با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

انواع ابزار تراشکاری

از آنجایی که فلز‌های قابل تراش با ابزارهای مختلفی تراشکاری شده  و مقاومت‌های مختلفی نیز دارند، نمی‌توان از یک نوع ابزار تراشکاری و یا دستگاه تراش برای تراشکاری تمام قطعه‌ها استفاده کرد.

بنابراین، ما نیز در اینجا سعی می‌کنیم تا به بررسی مهم ترین ابزارهای تراشکاری موجود در بازار بپردازیم. در این بخش می‌توانید لیست ابزار تراشکاری را مشاهده کنید:

 1. تیغه‌های فرزکاری یا تیغچه تراشکاری: به تیغه‌های مخصوصی گویند که بر روی دستگاه فرزکاری نصب شده و برای ایجاد برش و یا صیقل کاربرد دارند. چند نمونه از فرز‌ها:
 • فرز فرم
 • فرز کاربایدی
 • فرز الماسی
 • فرز پولکی
 • فرز خورشیدی
 • فرز انگشتی
 1. ابزار های اندازه گیری: برای داشتن یک قطعه بی نقص و در اندازه مناسب، وسیله ای دقیق برای اندازه گیری تمام زوایا و اندازه‌های جسم لازم و ضروری است. برخی از پراستفاده ترین ابزارهای اندازه گیری:
 • ضخامت سنج
 • نشت یاب یا فیلر : برای پیدا کردن نشتی‌های موجود در قطعه بعد از اتمام تراشکاری
 • کولیس: هم به صورت دستی و هم به صورت دیجیتال در بازار موجود هستند.
 • پرگار
 • اندیکاتور گیج: برای اندازه گیری تغییر طول یا تغییر جابجایی استفاده می‌شود. این اندیکاتورها هم به صورت دستی و هم به صورت دیجیتالی وجود دارند.
 • گونیا
 • میکرومتر: برای اندازه‌گیری ضخامت ورق‌ها، قطر سیم‌ها و میله‌ها، شیارها، قطر پیچ‌ها و مهره‌ها، چرخ دنده‌ها، قطر تیغه فرزها، مته‌ها و… با دقت بالا است.
  1. مته‌ها: مخصوص ایجاد کردن سوراخ در سطح فلز و یا ایجاد طرح‌های مختلف در فلز است. نوک این مته‌ها می‌تواند در انواع مدل‌های با انواع جنس‌ها باشد. بهترین آن‌ها مته‌های الماسی هستند.
  1. دستگاه‌های CNC: دستگاه‌هایی هستند که با کنترل ابزار به صورت عددی و مختصاتی یک تراشکاری بسیار با دقت را همراه داشته باشند.
  1. اینسرت‌ تراشکاری: جزو تخصصی ترین بحث‌ها در تراشکاری هستند.
  1. هلدر‌های تراشکاری: هلدر تراشکاری و فرزکاری، قطعه‌هایی هستند که اینسرت تراشکاری روی آن نصب شده و برش انجام می‌دهد. این محصول اشکال مختلفی داشته و توانایی‌های آن فقط به نگه داشتن خلاصه نمی‌شود.
  1. سه نظام و چهار نظام تراشکاری: فک سه نظام و فک چهار نظام دو ابزار بسیار مهم برای نگهداری ابزار برشی در دستگاه تراش است که به طور کلی می‌تواند عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد.
  2. برقو: برقو به ابزاری گفته می‌شود که برای گرد کردن و یا بزرگ تر کردن سوراخ ایجاد شده توسط مته استفاده می‌شود. چند نمونه از مهم ترین برقوهای موجود در بازار: برقو مارپیچ – برقو مستقیم – برقو تنظیم پذیر

سخن پایانی

برای داشتن یک تراش کاری مناسب و دقیق، شناخت ابزار تراشکاری جزو اصلی ترین و بنیادی ترین نیاز‌های لازم است.ما نیز در این مقاله از آریسمان ابزار سعی کردیم تا به بررسی انواع ابزار تراشکاری و فرزکاری و نحوه کارکرد آن‌ها بپردازیم تا شما را با این نوع ابزار‌ها بیشتر آشا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *