مقالات

نکات ایمنی در تراشکاری

نکات ایمنی در تراشکاری

همانطور که می دانیم، یکی از پرخطر ترین و در عین حال حساس ترین نوع فعالیت های صنعتی، فعالیت های تراشکاری هستند. اگر قبل از شروع کار، اقدامات و نکات ایمنی تراشکاری رعایت نشود، نه تنها احتمال بروز حوادث جانی زیاد شده، بلکه ممکن است به دستگاه ها نیز آسیب رسیده و هزینه های بسیاری را بر دوش کارفرما بگذارد.
هنگامی که اقدامات ایمنی به طور مناسب و طبق آیین نامه ایمنی تراشکاری صورت گیرد، کارکنان از حوادث، صدمات و سایر خطرات احتمالی محافظت می شوند. این موضوع نه تنها رفاه کارکنان را تضمین می کند بلکه منجر به افزایش بهره وری و کارایی آنان نیز می شود.
در این مقاله از وب سایت آریسمان ابزار، قصد داریم تا با بررسی یک سری نکات و موارد حفاظتی در تراشکاری، از بروز هرگونه اتفاق ناگوار جلوگیری کنیم.

لوازم ایمنی تراشکاری

قبل از بررسی یک سری از نکات ایمنی تراشکاری، باید ابتدا با لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن آشنا شویم. از مهم ترین این لوازم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. محافظ چشم : هنگام تراشکاری، خورده های کوچک فلز به راحتی می توانند به داخل چشم وارد شده و باعث تحریک یا آسیب چشم شوند. بنابراین، همیشه باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد.

2. محافظ شنوایی : صدای تولید شده توسط دستگاه های تراشکاری می تواند به سطوحی برسد که برای گوش مضر باشد. به همین دلیل مهم است که هنگام کار بر روی دستگاه‌های تراشکاری فلزی از گوش‌ گیر یا گوش ‌بند استفاده کنید.

3. دستکش : تراشکاری شغلی است که افراد همیشه در آن، در معرض تماس با اجسام تیز قرار دارند که این موضوع می تواند باعث بریدگی دست و آسیب رسیدن به آنها شود.

پوشیدن دستکش های ساخته شده از مواد بادوام مانند چرم می تواند به جلوگیری از این نوع آسیب ها کمک کند.

4. ماسک تنفسی : در طول فرایند تراشکاری، گرد و غبار و ذرات قطعه مورد نظر می توانند در هوا منتقل شده و وارد ریه تراشکار شوند. ماسک‌های تنفسی، به ویژه آنهایی که دارای فیلتر HEPA هستند، می‌توانند به فیلتر کردن ذرات مضر هوا کمک کنند و خطر مشکلات تنفسی را کاهش دهند.

نکات ایمنی در تراشکاری

فرایند تراشکاری استاندارد باید به قدری دقیق و ایمن انجام شود که نه تنها به انسان، بلکه حتی به قطعه نیز آسیبی نرسد. از مهم ترین نکات ایمنی، که در دستور العمل ایمنی در تراشکاری نیز قابل مشاهده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. آموزش صحیح کارکنان : بدون شک، یکی از اصلی ترین موارد ایمنی مهم در تراشکاری، بحث آموزش صحیح کارکنان است. همه کارکنانی که با ماشین ‌های تراشکاری فلز کار می‌کنند باید آموزش جامعی در مورد عملکرد ماشین ‌ها، خطرات و اقدامات ایمنی مناسب دریافت کنند.

2. کامل بودن تجهیزات حفاظتی : همه کارکنان باید تجهیزات فردی مناسب برای تراشکاری را داشته باشند. همانطوری که اشاره شد، از مهم ترین این لوازم می توان به محافظ چشم و گوش، دستکش و ماسک تنفسی اشاره کرد.

3. جابجایی صحیح قطعات : قطعات تراشکاری باید به طور ایمن و استاندارد جابجا شوند تا از بروز حوادث در هنگام بارگیری و تخلیه جلوگیری شود.

4. سالم بودن دکمه های توقف اضطراری : ماشین ها باید به دکمه های توقف اضطراری مجهز باشند تا کارکنان بتوانند در مواقع اضطراری از آنها استفاده کنند.

5. عدم استفاده از لباس یا جواهرات گشاد در هنگام تراشکاری : لباس یا جواهرات گشاد می توانند در ماشین گیر کرده و منجر به آسیب جدی یا مرگ شخص تراشکار شود.

6. نور مناسب : یکی دیگر از نکات ایمنی تراشکاری که متاسفانه به آن توجه کمتری می شود، بحث وجود نور کافی در کارگاه تراشکاری است. روشنایی کافی برای مشاهده آنچه در طول فرآیند تراش اتفاق می افتد ضروری است و خطر بروز حادثه را کاهش می دهد.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه تراش

از کابردی ترین نکات ایمنی کار با دستگاه تراشکاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعمیر و نگهداری ماشین : یکی دیگر از مهم ترین نکات ایمنی در کارگاه تراشکاری، بحث با کیفیت و استاندارد بودن خود ماشین ها نیز است. تعمیر و نگهداری منظم ماشین آلات برای عملکرد ایمن و موثر آنها بسیار مهم است. این امر شامل بررسی قطعات فرسوده، تیز نگه داشتن ابزارهای برش و اطمینان از صحت کارکرد هر ابزار است.

هرگز ماشین تراش را بدون مراقبت رها نکنید : تا زمانی که ماشین تراش کار می کند همیشه نزدیک آن بمانید. اگر به هر دلیلی نیاز به ترک ماشین تراش دارید، دستگاه را خاموش کرده و قبل از خروج منتظر بمانید تا ماشین کاملاً متوقف شود.

از برش های کوچک برای تراش قطعه استفاده کنید : از نکات ایمنی تراشکاری که معمولا توسط کارکنان فراموش می شود، کار کردن با دستگاه ها به صورت برش های کوچک است. برش های کوچک و تدریجی فشار وارده بر دستگاه و ابزار برش را کاهش می دهد، طول عمر ابزار را افزایش می دهد و سطح صاف تری را در قطعه ایجاد می کند.

سخن پایانی

در این مقاله از وب سایت آریسمان ابزار سعی کردیم تا با بررسی یک سری از نکات ایمنی تراشکاری، شما و کارکنان شما را در داشتن کارگاهی سالم و ایمن بیشتر راهنمایی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *