مقالات

دستگاه CNC چیست

دستگاه CNC چیست

در گذشته ای نه چندان دور، حکاکی و یا ایجاد طرح خاصی بر روی اجسام نیازمند تلاش و همکاری تعداد زیادی از افراد به صورت هماهنگ بود. اما معمولا باز هم طرح بوجود آمده به طور کامل هماهنگی و زیبایی لازم را نداشت.

اما، امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اختراع شدن ماشین CNC دیگر لازم نیست نگران این مشکل‌ها باشیم چرا که این دستگاه‌ها می‌توانند با کمترین میزان خطا، به ما بیشترین میزان هماهنگی را اهدا کنند.

اگر شما نیز در مورد طرز کار این ماشین کنجکاو شده اید و یا قصد دارید در این حوزه فعالیت داشته باشید، با ما همراه باشید چرا که در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع دستگاه CNC و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با دستگاه CNC

یکی از پرکاربرد ترین وسایل موجود در صنعت برش، ماشین‌های CNC هستند. به طور کلی، ماشین‌های CNC(Computer numerical control) دستگاه‌هایی هستند که با استفاده از برنامه ای از پیش تعیین شده قابلیت ایجاد هر نوع طرح و مدل خاصی را بر روی انوع مواد مانند چوب، سنگ و آهن را دارا هستند.

به نسل‌های ابتدایی این دستگاه‌ها که فاقد کامپیوتر بودند NC می‌گفتند. نسل جدید این دستگاه‌ها با نام CNC، توسط یک کامپیوتر کنترل و برنامه ریزی می‌شوند که این امر باعث افزایش دقت برش کاری دستگاه شده است.

نحوه کار دستگاه CNC به این صورت است:

 • ابتدا توسط یکی از برنامه‌های طراحی صنعتی، طرح مورد نظر طراحی می‌شود.
 • سپس توسط یکی از سری برنامه‌ها CAD( مخفف Computer Aided Design) این طرح گرافیکی به صورت یک کد برنامه نویسی شده و به دستگاه تحویل داده می‌شود.
 • این کدی که دستگاه دریافت می‌کند شامل تعداد برش ها، محل مختصات برش‌ها و میزان عمق مورد نیاز برای هر برش است.

کاربرد دستگاه CNC

بسته به مدل و سال ساخت دستگاه سی ان سی، این دستگاه‌ها می‌توانند به ما در فعالیت‌های زیر کمک شایانی کنند:

 • ایجاد برش در سنگ، چوب و یا حتی پلاستیک
 • برش و یا حتی فرزکاری آهن و آلیاژ‌های مرتبط با آن
 • ایحاد برش‌های کوچک و یا بزرگ در انواع اجسام با انواع اندازه‌ها
 • حذف گوشه‌های اضافی
 • ایجاد انحنای تمیز و کامل در کناره‌های جسم

انواع دستگاه CNC

در این بخش به بررسی کاربردی ترین و پراستفاده ترین ماشین‌های سی ان سی می‌پردازیم:

 • فرز CNC: این دستگاه، نوعی ماشین CNC است که برای فرزکاری به کار رفته و دقت بسیار بالایی در برش و ایجاد تراش در جسم را داراست. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، از این نوع دستگاه می‌توان برای حکاکی بر روی آهن و آلیاژ‌های آن استفاده کرد.
 • ماشین CNC روتر(مسیر یاب): یکی از دقیق ترین دستگاه‌های سی ان سی موجود در بازار، دستگاه‌های CNC مسیر یاب هستند. این دستگاه‌ها قابلیت برنامه نویسی تا شش بعد را دارا هستند، به طوری که با کمک آنها می‌توان به راحتی به یک تکه چوب طرح کروی داد.از این دستگاه می‌توان برای برش قطعات بزرگ چوبی، قطعات و ورق‌های فلزی و یا حتی پلاستیکی استفاده کرد.همچنین، سرعت برش کاری در این دستگاه بیشتر از اکثر دستگاه‌های CNC دیگر است.
 • ماشین برش پلاسما: در این نوع برش از یک گاز نجیب(معمولا آرگون) برای برش استفاده می‌شود. طرز کار این دستگاه به این صورت است که در آن طی فرایندی، گاز نجیب به پلاسمایی بسیار گرم تبدیل شده تا بتواند فلز را ذوب کند و برش دهد.از این نوع برش فقط و فقط برای آهن و فولاد استفاده می‌شود.
 • ماشین برش لیزری: این نوع ماشین برش CNC نیز مانند ماشین برش پلاسما دارای قدرت بالایی است، با این تفاوت که به جای استفاده از پلاسما، از لیزر استفاده می‌شود. از این دستگاه نیز نمی‌توان برای برش پلاستیک استفاده کرد.
 • دستگاه CNC واترجت: این نوع دستگاه سی ان سی، مانند فرز CNC، دقت بالایی در ایجاد برش داشته با این تفاوت که تیغه‌های آن در هنگام فعالیت به طور مداوم توسط فشار آب خنک می‌شوند و بنابراین نیاز دستگاه به استراحت کردن کمتر می‌شود.همچنین احتمال شکستن تیغه برش نیز به کمترین حد خود می‌رسد.

سخن پایانی

اگر شما نیز قصد خرید دستگاه CNC را دارید، قبل از خرید حتما از جنس قطعه ای که قصد برش آن را دارید مطمئن شوید چرا که هر دستگاهی توانایی برش همه انواع مصالح را نداشته و استفاده از دستگاه نامناسب می‌تواند به جسم و یا حتی افراد کارمند در کارگاه آسیب برساند.

ما نیز در از آریسمان ابزار این مقاله سعی کردیم تا با معرفی دستگاه CNC و کاربردهای آن، شما را در این انتخاب بهترین دستگاه سی ان سی مورد نظرتان راهنمایی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *