مقالات

سنبه چیست و چه کاربرد هایی دارد

سنبه - آریسمان ابزار

یکی از مهم ترین چالش ها در فرایند تولید قطعات مختلف، بالا بردن دقت اندازه گیری است. بدون اندازه گیری دقیق امکان تولید قطعات باکیفیت وجود ندارد.

برای اندازه گیری و نشانه گذاری قطعات در صنعت از ابزارهای مختلفی استفاده می شود. سنبه یکی از ساده ترین و کاربردی ترین ابزارآلاتی است که به کمک آن می توانید بر روی قطعات مختلف صنعتی نشانه گذاری کنید. استفاده از سنبه سابقه بسیار زیادی دارد و سال های سال است که در صنایع مختلف همچون تراشکاری، ماشین سازی و … از سنبه ها استفاده می شود. در این مقاله از وب سایت آریسمان ابزار به معرفی و بررسی عملکرد سنبه ها می پردازیم.

سنبه چیست

سنبه یا Mandrel وسیله ای برای نشانه گذاری و اندازه گیری قطعات صنعتی است. به کمک سنبه ها می توان بر روی سطوح مختلف از جمله قطعات فلزی با دقت علامت گذاری کرد. اصلی ترین مزیت استفاده از سنبه ها کاهش خطا و افزایش سرعت نشانه گذاری است.

کاربرد سنبه

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که برای نشانه گذاری می توان به سادگی از ابزارآلاتی مانند مداد و خودکار استفاده کرد، پس چرا از سنبه ها استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت علائمی که توسط دیگر ابزارآلات ایجاد می شود دائمی نیستند و به سرعت ممکن است توسط عوامل مختلف از روی سطح قطعات پاک شوند. اما زمانی که از سنبه استفاده می کنید می توانید علامت های دائمی بر روی قطعات ایجاد کنید که به سادگی از بین نمی روند. بنابراین زمانی که از سنبه برای ایجاد نشانه بهره می گیرید، خیالتان راحت است که نشانه ها توسط عواملی همچون مواد شیمیایی، عوامل محیطی و سایش از بین نخواهد رفت.

جنس سنبه

برای آن که سنبه ها بتوانند بر روی قطعات مختلف نشانه گذاری کنند نیاز است جنس آن ها سخت تر از جنس قطعات باشد. از این رو نیاز است سنبه ها از جنس فلزات سختی ساخته شوند تا بتوان با استفاده از آن ها بر روی قطعاتی همچون ورقه های آهنی و فولادی نشانه گذاری کرد. سنبه ها اغلب از جنس آلیاژهای فولادی که با استفاده از عملیات های حرارتی مختلف سخت کاری شده اند تولید می شوند.

انواع سنبه

سنبه ها خود انواع مختلفی دارند و هر کدام کاربری خاص خود را دارند. در ادامه انواع سنبه ها را معرفی خواهیم کرد که عبارتند از :

سنبه نشان

سنبه نشان یکی از کاربردی ترین سنبه ها است که از آن ها برای نشانه گذاری بر روی قطعات فلزی استفاده می شود. برای نشانه گذاری نیاز است با استفاده از چکش و ضربه علامت گذاری مورد نیاز انجام شود.

سنبه نشان اتوماتیک

سنبه نشان اتوماتیک عملکرد مشابهی با سنبه نشان دارد اما با امکانات بیشتر. به هنگام استفاده از سنبه اتوماتیک نیازی به وارد کردن ضربه با چکش نیست و این سنبه ها طوری طراحی شده اند که تنها کافی است آن ها در محل مورد نظر فشار دهیم. برای نشانه گذاری بر روی ورقه های فلزی مسی، برنجی و آلومینیومی می توان از این سنبه ها استفاده کرد.

سنبه حروف و عدد

اگر بخواهید بر روی قطعات مختلف حرف یا عدد خاصی را حکاکی کنید می توانید از سنبه های حروف و اعداد استفاده کنید. این سنبه ها انواع مختلفی دارند و هر یک برای ایجاد حرف یا عدد خاصی طراحی شده است. اگر می خواهید قطعات مختلف را شماره گذاری کنید یا کد سریالی به آن ها اختصاص دهید بهتر است این نوع سنبه را انتخاب کنید.

سنبه پین درار

از جمله کاربردی ترین انواع سنبه ها می توان به سنبه پین درار اشاره کرد. با استفاده از این نوع سنبه می توان پین موجود در قطعات مختلف را به سادگی خارج کرد. این سنبه ها متناسب با سایز پین ها در قطرهای مختلفی تولید می شوند.

بهترین مارک سنبه

شرکت های متعددی در دنیا در حوزه تولید انواع مختلف سنبه ها فعالیت می کنند. با این حال برخی شرکت ها توانسته اند با ارائه سنبه های باکیفیت رضایت مشتریان را جلب کنند و مورد استقبال قرار گرفته اند. از جمله بهترین مارک سنبه های موجود در بازار می توان به سنبه های تولیدی شرکت های دیاموند، تاپ تول، هیلتی و سان فلگ اشاره کرد.

جمع بندی

سنبه ابزار کاربردی و کوچکی است که در صنایع مختلف از جمله صنعت چرم دوزی و تراشکاری استفاده می شود. با به کار گیری سنبه ها می توانید بر روی سطوح مختلف از چرم ها گرفته تا سطوح سخت فلزی نشانه گذاری و علامت گذاری کنید. سنبه ها دارای انواع مختلفی همچون سنبه نشان، سنبه حروف و اعداد و سنبه پین درار هستند و شما می توانید متناسب با نیاز خود می هر یک از این سنبه ها را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *